Вільна гра у житті дитини

Вільна гра необхідна дитині для повноцінного розвитку. Вільна гра – це діяльність, яку дитина вибирає на свій розсуд. Вона емоційно забарвлена, захоплююча, з вільним входом і виходом. У ній завжди є елемент непередбачуваності. Неможливо точно обчислити, як піде справа. Вільна гра не переслідує прикладних цілей, вона затівається заради творчого процесу.
Навіщо дітям потрібна вільна гра?
1. Розвивати навички самостійно приймати рішення. Ініціативність, вміння приймати рішення, нарешті, відчуття, що ти сам контролюєш своє життя, беруть початок саме в такому виді гри. Зарубіжні вчені пов’язують велику несамостійність сучасної молоді саме з відходом вільної гри з реалій дитячого життя.
2. Швидко адаптуватися до змін в житті. У грі розвиваються нейронні звязки головного мозку – дитина «граючи» готується до непередбачуваності життя, розвиває можливості гнучкого реагування на різні обставини.
3. Можливість впоратися з емоційними труднощами. Гра – прекрасний засіб впоратися з емоційними труднощами. Граючи, дитина переробляє отримані враження, розкладає їх «по поличках». Доросла людина, схвильована тією чи іншою подією, може поділитися своїми переживаннями з близькими. Дитина ж говорить про свої переживання мовою гри. Якщо вона ображена або засмучена, то в її силах, наприклад, «переграти» подію, яка сталася.
4. Розвивати навички соціальної взаємодії. Якщо в гру залучені кілька людей, дитина отримує досвід соціальної взаємодії, вчиться розуміти інших, будувати відносини, вирішувати конфлікти. Важливо, що це відбувається в цікавій, захоплюючій діяльності. Інтелектуальні пояснення, може бути і хороші, але ніщо не може бути краще реального досвіду взаємовідносин.
5. Розвивати творчі здібності. Вільна гра – це джерело чистої радості. Дитина відчуває себе щасливою, повноцінно проживає життя, якщо у неї є свобода самовираження в грі: адже це і фізичне, і емоційне, і інтелектуальне самовираження.
Отже, поряд із багатьма потрібними і корисними заняттями, давайте дитині можливість просто пограти.