Від ангела – солодощі, від чортеняти – шматок вугілля. Як святкують Миколая у світі.

19 грудня в Україні відзначають День святого Миколая. За традицією, зранку слухняні дітлахи знаходять під подушками солодкі “миколайчики”. Ті ж, хто вів себе нечемно, – різочку. У світі є й інші традиції, пов’язані зі святом. У деяких країнах Миколай кладе подарунки дітям у рукавиці та черевики. Крім того, розносити “миколайчики” йому допомагають помічники. Крім того, православні та католики відзначають це свято в різні дні. Перші – 19 грудня за новим стилем. Другі – 6 грудня за старим стилем. Утім суть свята це не змінює. У всіх країнах діти пишуть листи Миколаю та отримують подарунки.
У Німеччині свято Миколая відзначають з XV ст. Діти вірять, що Святий приходить тільки до слухняних. Перед сном вони розвішують шкарпетки або спеціальні черевички Nikolaus над каміном. Саме у них Миколай приносить солодкі подарунки.
У Франції Миколая або прихід П’єра Ноеля святкують з 19 грудня по 1 січня. Це залежить від регіону. За легендою, П’єр Ноель приїздить на віслюку. Пролазить в будинок через димар і кладе подарунки у розвішані біля каміну панчохи. Крім того, Святий Миколай – покровитель Лотарингії. У цьому регіоні влаштовують святкову процесію. Святий крокує містом. Поряд з ним – помічник. Він роздає подарунки або різочки.
Єпископ із золотим посохом – так виглядає Миколай у Польщі. Люди вірять, що він подорожує на коні чи санях. Напередодні святкової ночі діти розвішують у будинку білі шкарпетки або панчохи. Туди Святий приносить подарунки.
У Нідерландах аналогом Миколая є Сінтер Клаас. Його день святкують 6 грудня. У цій країні вважають, що Сінтер Клаас припливає кораблем з Іспанії. У місто він в’їжджає на коні.
Діти напередодні у вечері ставлять своє взуття перед каміном або дверима. Кладуть у нього моркву – смаколик для тварини. А натомість вранці у своїх черевичках знаходять подарунки. Серед традиційних солодощів – вершкові льодяники різних форм, шоколадні ініціали дитини або поросятка з марципану.
День святого Миколая або Миколи Зимового в Албанії також відзначають 6 грудня. Утім напередодні албанці постять до опівночі, запалюють у будинку свічки. О 12 ночі на стіл подають смажену свинину чи ягня. Під час святкової трапези говорять один одному привітання: “Нехай Ніч Святого Миколая допоможе тобі!”.
Миколая вважають покровителем міста Сассірі в Італії. У жителів цього містечка існує традиція Rito delle Nubili – обряд незаміжніх. 6 грудня молодим дівчатам дарують подарунки для щасливого майбутнього заміжжя. Діти отримують у подарунки солодощі, іграшки чи книги.
У Австрії Миколай – дитяче свято. Дітлахи увечері виставляють своє взуття за поріг. Зранку знаходять там цукерки, пряники, горіхи, мандарини чи яблука. У цій країні, за традицією, доброго Ніколауса супроводжує злий Крампус. Молоді люди одягаються у костюм Крампуса, галасуючи, бігають вулицями міста. Вважається, що у ці дні безчинствують різні злі духи зими.
Різдвяний сезон у Чехії відкриває святом Святого Мікулаша. Так у цій країні називають Миколая.Він приходить у ніч з 5 на 6 грудня. Мікулаш одягнений у довгу шубу. Має посох та торбину з подарунками. Його супроводжують ангел і чортеня. Слухняним дітям ангел дарує фрукти та солодощі. Неслухняним – картоплю чи шматок вугілля.