Комплекс відмінника

Багатьом дітям бажають навчатися на «відмінно», проте для деяких учнів ці побажання стають проблемою. Йдеться про так званий «комплекс відмінника», який характеризується завищеними вимогами до себе та інших, прагненням бути завжди першим, без права на помилку та великим страхом невдач.
Звичайно, гарні оцінки не завжди означають наявність даного комплексу і відповісти на питання про його наявність може тільки кваліфікований психолог. Основний показник – наскільки дитина емоційно благополучна та як вона сприймає оцінки та процес навчання.
«Комплекс відмінника» формується найчастіше в родинах, де батьки надмірно захоплюються розповідями про власні успіхи і вимагають такого ж від дитини. Або ж, не реалізувавши себе у якихось сферах, «проживають» своє життя через успіхи дітей. Звичайно, це не єдині показники і адекватна вимогливість і приклад необхідні для дитини, але «перегинати палицю» однозначно не варто.
Надмірна опіка та контроль, покладання непомірно великих надій та відповідальності на дитину сприяють тому, що дитина ніби не живе своїм життям, постійно напружена і швидко втомлюється.
Батькам важливо зрозуміти неповторність власної дитини, прислухатись до її бажань та потреб, зберігаючи при цьому достатній контроль та вимогливість.
Навчіться не порівнювати дитину з іншими, любіть її такою, як вона є, з її достоїнствами та недоліками. Радійте будь-яким її успіхам, підтримуйте у розвитку її власних інтересів.