1 травня, вівторок
Свято весни і праці та Міжнародний день солідарності трудящих
Традиційну назву ”травень” в Україні для останнього місяця весни офіційно було повернуто в у ХХ столітті з відродженням мови народу Київської Русі. Назва походить від слова “трава”.
Після оранки земель і посівних робіт ще стародавні люди ввели звичай весело відзначати перший день травня. Вони робили це з надією, що їх праця дасть хороший врожай. Для прикладу, стародавні греки в цей день прикрашали смужками вовни особливу священну сосну Аттіса, яка символізувала чоловіка матері-Землі – Кібели в честь його воскресіння. Сосну урочисто несли до храму і танцювали навколо неї.
Зараз Перше травня відзначають у багатьох європейських країнах. В Іспанії, наприклад, день свята називається Зелений Сантьяго. Це свято квітів і закоханих.
Сучасна історія свята свідчить, що 1 травня 1886 американські робітники організували страйк з вимогою 8-годинного робочого дня. Страйк і супутня демонстрація закінчилися кровопролитним зіткненням з поліцією.
У липні 1889 року Паризький конгрес II Інтернаціоналу, на згадку про виступ робочих Чикаго, ухвалив рішення про проведення 1 травня щорічних демонстрацій. Вперше день міжнародної солідарності трудящих був відзначений в 1890 році в Австро-Угорщині, Бельгії, Німеччини, Данії, Іспанії, Італії, США, Норвегії, Франції, Швеції та деяких інших країнах.
Довгий час Першотравень був символом революції, непримиренної класової боротьби. Це свято відзначається в 66 державах світу.
Мир. Праця. Травень. Протягом 70 з лишком років у СРСР цей день відзначався як свято солідарності всіх трудящих. Тепер в Україні 1 Травня відзначається як свято весни і праці. Крім того, в Казахстані це Свято єдності народу Казахстану, в Литві – День матері, у Кореї – День народження Будди, у Франції – День конвалії. Вибирайте свято на смак і відзначайте!
2 травня, середа
Всесвітній день тунця
Тунець може бути вагою понад 680 кг, довжиною понад 4,5 метра. Найбільший блакитний тунець, коли-небудь спійманий на спінінг, був виловлений біля берегів Нової Шотландії в 1979 році. Рекордної величини риба важила 678,5 кг. У січні 2001 року на японському рибному ринку 200 кілограмова рибина була продана за 173тис. 600 доларів. У 2012 році в Японії виловлений тунець вагою в 222 кг був проданий за рекордну суму – 1 млн 760 тисяч доларів. Блакитний тунець- той, що плаває з відкритим ротом,- одна з найбільш швидкісних риб океану, його швидкість сягає 70 км на годину і він цілком може перетнути Атлантику за 30 днів. Це стає можливим завдяки ряду фізичних характеристик: величезний хвіст забезпечує потужне прискорення, звужена форма тіла мінімізує опір середовища. Для кращого обтікання тунець складає деякі плавці в спеціальні отвори, а інші ховає в поглиблення на тілі.
На відміну від інших порід риб, тунець здатний збільшити і підтримувати температуру тіла на декілька градусів вище температури навколишньої води і може бути класифікований як «теплокровна тварина».
Раніше тунця не сприймали як рибу. Колір м’яса у тунця не блідий, як у всіх риб, а яскраво-червоний, як у яловичини. Цим незвичайним забарвленням тунець зобов’язаний міоглобіну – речовині, яка виробляється в м’язах для того, щоб організм міг витримувати високі навантаження. Він і забарвлює м’якоть тунця в червоний колір. Оскільки тунець рухається багато і швидко, то і міоглобіну виробляється в його організмі в рази більше, ніж в інших риб.
В тунці дуже багато корисних речовин, наприклад, найбільша кількість білка міститься саме в ньому, до 22-26%. Крім цього, риба багата вітамінами, макро- і мікроелементами. Тунцю притаманний підвищений вміст фолієвої кислоти, поліненасичених жирних кислот омега-3 і омега-6. Тунець вважається одним з кращих натуральних джерел фосфору, кальцію і вітаміну D. Енергетична цінність 100 гр натурального тунця 110-140 ккал. У США на частку туни(американська назва тунця) припадає більше п’ятдесяти відсотків всіх рибних консервів, що випереджає заготовку фермерського і дикого лосося. В даний час більше 80 держав займаються тунцевим промислом.
У всіх океанах плавають тисячі кораблів з вилову тунця, а в Індійському і Тихому океанах обсяг потужностей з вилову цієї цінної риби ще й зростає. З огляду на ці факти, Генеральна Асамблея ООН на своєму 55-му пленарному засіданні 7 грудня 2016 року прийняла резолюцію A/RES/71/124 і пропонує всім державам-членам, організаціям системи Організації Об’єднаних Націй, іншим міжнародним і регіональним організаціям і громадянському суспільству , включаючи неурядові організації, належним чином відзначати Всесвітній день тунця, який проголосила відзначати 2 травня. Це рекомендується робити відповідно до національних пріоритетів, щоб підвищувати обізнаність про цінність тунця, про небезпеки, які загрожують тунцевій популяції, і про економічні та соціальні переваги сталого управління тунцевим запасами, а також ділитися передовими напрацюваннями в цій сфері.
3 травня, четвер
Всесвітній день свободи преси
У 1993 році Генеральна Асамблея ООН проголосила 3 травня Всесвітнім днем свободи преси (рішення 48/432 від 20 грудня). Дане рішення стало результатом роботи Генеральної конференції ЮНЕСКО, яка в резолюції 1991 року про «Сприяння забезпеченню свободи преси у світі» визнала, що вільна, плюралістична та незалежна преса є необхідним компонентом будь-якого демократичного суспільства. Генеральна конференція передала Генеральній Асамблеї виражене державами – членами ЮНЕСКО побажання оголосити 3 травня Міжнародним днем свободи преси.
Ця дата була обрана в ознаменування Віндхукської декларації зі сприяння забезпеченню незалежності та плюралізму африканської преси, прийнятої 3 травня 1991 року на семінарі зі сприяння забезпеченню незалежності та плюралізму африканської преси, організованому ЮНЕСКО та Організацією Об’єднаних Націй у місті Віндхук, Намібія.
Всесвітній день свободи преси є щорічним нагадуванням міжнародній спільноті про те, що свобода преси і свобода вираження поглядів є основними правами, закріпленими в Загальній декларації прав людини. Ми повинні захищати ці права, оскільки вони є основою демократії і мають реальний вплив на життя людей в усьому світі.
Всесвітній день свободи преси надає міжнародній спільноті можливість віддати пошану професійним працівникам засобів масової інформації, які загинули при виконанні своїх обов’язків за останній рік. Нам необхідно зміцнити нашу рішучість забезпечити охорону та безпеку журналістів у всьому світі.
3 травня, четвер
День Сонця
Температура на нашій планеті коливається приблизно від -50° до + 50°. Земля віддалена від Сонця рівно настільки, наскільки необхідно, щоб Сонце належним чином обігрівало нас. Ні більше, ні менше! Якби відстань від землі до Сонця скоротилася на 5%, то Земля стала б непридатна для життя. А якби ця відстань збільшилася всього на 1%, то наша планета захолонула б.
Сонце – найближча до Землі зірка, всі інші перебувають від нас незмірно далі. Наприклад, найближча до нас зірка Проксіма із системи Центавра в 2500 разів дальше Сонця.
Для Землі Сонце – могутнє джерело космічної енергії. Воно дає світло й тепло, необхідні для рослинного і тваринного світу, і формує найважливіші властивості атмосфери Землі.
В цілому Сонце визначає екологію планети. Без нього не було б і повітря, необхідного для життя: воно перетворилося б на рідкий азотний океан навколо завмерлих вод і обледенілої суші. Для нас, землян, найважливіша властивість Сонця в тому, що біля нього виникла наша планета і на ній з’явилося життя. Завдяки сонячному світлу, що падає на сітківку наших очей, в організмі утворюється натуральний антидепресант – мелатонін, який забезпечує нам повноцінний сон. Не секрет, що сонячне світло виробляє ще й гормон щастя, тому не полінуйтеся прогулятися в сонячний день.
Сонце, вітер, морські хвилі і біомаса є енергетичною сировиною, яка постійно оточує нас і яку легко використовувати. Її не треба видобувати з землі. Вона не призводить до утворення радіоактивних відходів, а токсичних не дає зовсім. Це відновлювальна енергія.
Щоб привернути увагу до можливостей використання поновлюваних джерел енергії, європейське відділення Міжнародного товариства сонячної енергії (МОСЕ) (ISES-Europe), починаючи з 1994 р., на добровільній основі організовує щорічно День Сонця.
Ентузіасти і професіонали, громадські організації та фірми по всій Європі організовують різного роду заходи, пов’язані з демонстрацією можливостей сонячної енергетики.
Цікаво те, що Бог створив Сонце і Місяць з однаковими кутовими розмірами і зробив їх найбільшими небесними об’єктами (з точки зору їх видимості із Землі). Сонце знаходиться від Землі на відстані, яка в 400 разів перевищує відстань від Землі до Місяця. Вражає те, що сонячна куля за розмірами в 400 разів більше Місяця. Але візуально Сонце і Місяць мають однакові розміри і займають однаковий простір в небі, діаметр же Сонця в сотні разів перевищує діаметр Землі, і якби воно було порожнім всередині, то могло б вмістити в себе більше 1 мільйона Земель.
3 травня, четвер
День кондитера
Чи випадково так вийшло або ж в цьому спостерігалася якась закономірність, але споконвіку кухар і кондитер були трохи різними професіями, які, в свою чергу, вимагали своїх особливих талантів і якостей. Звичайно ж, кондитер – це професійний кухар, але його майстерність цілком присвячено створенню десертів, випічки та інших кондитерських виробів. У цьому мистецтві необхідна особлива смакова пам’ять, відмінне відчуття запахів і витончений смак, величезне творча уява і навіть знання в галузі архітектури, скульптури, а також художнього мистецтва. Кондитер зобов’язаний прекрасно розбиратися не тільки в продуктах, але і в їх поєднанні, складі, термінах та умовах зберігання.
Історія кондитерського мистецтва своїм корінням йде в глибоку старовину і нерозривно пов’язана з активним використанням меду, а потім і цукру, який вперше навчилися отримувати з соку цукрової тростини в Індії приблизно в 850-му році нашої ери. Як окреме мистецтво воно виникло і набуло широкого розповсюдження спочатку в Італії в кінці XV-початку XVI століття. Це сталося з появою цукру в цих регіонах. До тих пір всі основні солодощі в Європі купувалися на Сході переважно в арабів, одних з родоначальників кондитерської справи в стародавньому світі.
Цікаве походження слова «кондитер». Спочатку це було італійське дієслово «кандіере», що означало «варити в цукрі». Це слово збігається з латинським словом «кондитор», що означає майстер, який готує їжу на професійному рівні. Відомо, що римляни називали так кухарів. Цілком можливо, що це випадковий збіг, проте з поширенням цього чудового мистецтва далі по Європі, вже в XVIII столітті цих віртуозів почали називати кондитор, а потім і кондитерами.
Багато хто з нас далеко небайдужі до різного роду солодощів і, звичайно ж, добре в цьому всьому знати розумну міру. Але не можна не відзначити той факт, що без солодощів, без кондитерських виробів і випічки важко уявити собі будь-яке свято. Будь яка радісна подія супроводжується роботою кондитерів.
Офіційне міжнародне професійне свято кухарів і кулінарів було засновано за ініціативою Всесвітньої асоціації кулінарних співтовариств в 2004-му році. Дата святкування цього дня – 20-е жовтня. Разом з тим не можна не відзначити, що саме кондитерам вдається робити наше життя трішечки солодшим, вносячи в нього частинку душевної теплоти і затишку, і вони цілком заслужили свій власний професійний святковий день. Примітно, що навіть сувора і прагматична Радянська влада, яка пішла, надавала кондитерській справі вельми високого значення.
Отже, День кондитера, за версією проекту DilovaMova.com, пропонується відзначати 3-го травня. У день, коли в далекому 1932-му році постановою Ради Народних Комісарів був створений окремий Всесоюзний Науково-дослідний інститут кондитерської промисловості, який безпосередньо зайнявся вивченням якісних властивостей промислової сировини і її раціонального використання, скороченням втрат у виробництві, модернізацією та удосконаленням виробничого устаткування, що використовується при виготовленні кондитерських виробів, а також поліпшенням якості продукції, що випускається, освоєнням нових видів, вдосконаленням методів контролю за їх якістю.
У цей День ми поспішаємо привітати всіх наших чудових кондитерів! Нехай і у вашому житті стане відчутною наша частинка тепла і любові! Спасибі вам за смачні і приємні моменти, які ви даруєте всім нам! Зі святом вас і творчих успіхів!
4 травня, п’ятниця
Міжнародний день вогнеборців
Працівники пожежних служб – це люди, які, безперечно, заслуговують на визнання. Кожен день вони реагують на тисячі інцидентів швидко і ефективно. Результати їхніх зусиль – порятунок незліченної кількості людських життів і збереження матеріальних цінностей, які потенційно могли б бути знищені розбурханим вогнем.
2 грудня 1998 року сталася одна з трагічних подій, яка сколихнула життя мешканців австралійського містечка Лінтон, а також і весь світ. Пожежні в Лінтоні – густонаселеному районі в Вікторії – боролися з великим вогнем, що швидко поширювався від сухого чагарника, який покривав значну територію, і погрожував мешканцям містечка. Це був черговий екстрений виклик і пожежні Geelong West Fire Brigade не знали про трагедію, яка чекала на них попереду. Гаррі Вредевелдт, Кріс Еванс, Стюарт Девідсон, Джейсон Томас і Метью Армстронг сіли в свою пожежну машину і вирушили назустріч небезпеці. Вони були частиною ударної команди і були відправлені на погашення вогню в допомогу іншим групам. Коли ці п’ятеро потрапили в гарячу зону, вітер раптово змінив напрямок. Їх машина в лічені секунди опинилася у страшному полум’ї. Вогонь стрімко вбив всіх п’ятьох членів екіпажу.
4 травня 1999 року вперше було організовано Міжнародний день вогнеборців (IFFD). Він був заснований після того, як 4 січня 1999 року електронною поштою по всьому світу було розіслано послання у зв’язку з загибеллю цих п’ятьох пожежних в Австралії. Дата – 4 травня – і раніше була традиційним днем пожежних в багатьох європейських країнах. До того ж це день Святого Флоріана Лорхского, в католицькій традиції – покровителя пожежних.
В цю дату пропонується згадувати тих пожежних, які загинули, виконуючи свою роботу під час несення служби в місцевих регіональних громадах. Вони присвятили своє життя захисту всіх нас. Ми ж, зі свого боку, можемо проявити нашу підтримку і вдячність пожежним по всьому світу, які продовжують захищати нас протягом усього року.
Статистика невблаганна. За даними проекту DilovaMova.com, наприклад, в 2009 році серед пожежних тільки у Сполучених Штатах Америки загинуло 90 чоловік.
«Роль пожежного в сучасному суспільстві – будь то міська чи сільська місцевість, волонтерська діяльність або професійна кар’єра, промисловість, оборона, авіація, автоспорт або інше – це завжди самовідданість, вірність своїй справі і жертовність – незалежно від того, в якій країні ми живемо і працюємо. У пожежній службі ми боремося разом проти одного спільного ворога – вогню, незалежно від того, з якої країни ми родом, яку форму ми носимо або якою мовою ми розмовляємо», – Джей-Джей Едмондсон (волонтер-лейтенант і пожежний), який відправив саме те електронне послання у 1999 році.
З честю надягаючи і демонструючи в цей День сині та червоні стрічки, прикріплені одна до одної, беручи участь в меморіальних або публічних подіях, кожен може висловити нашу загальну подяку пожежним повсюди.
Нагадаємо, що професійне свято Дня працівників пожежної охорони України відзначається 17 квітня.
5 травня, субота
Всесвітній день акушерки
Відомо, що у вагітної жінки на 20 тижні вагітності крові в організмі приблизно на 50% більше, ніж до зачаття, а у новонародженої дитини крові вистачить лише на те, щоб заповнити одну маленьку чашечку.
Помічники лікарів,- так називають акушерок у пологових будинках, відзначають своє професійне свято «Всесвітній день акушерки» 5 травня. Праця цієї категорії медиків незамінна, за великим рахунком, саме акушерки допомагають малюкам з’являтися на світ.
Основні функції акушерки багатогранні і стосуються надання першої акушерсько-гінекологічної допомоги та підготовку інструментарію для проведення прийому лікаря-гінеколога, допомогу лікарю при огляді жінки, взяття мазків на гістологічні та бактеріологічні види досліджень, виписку на взяття аналізів з консультацією фахівців, проведення патронажу породіль та вагітних, проведення диспансеризації хворих, ведення документації по їх диспансеризації, психологічну підготовку вагітної до пологів, при необхідності- ведення педіатричної роботи, а також усім відоме надання допомоги акушер-гінекологу у веденні пологів.
У професійне свято акушерок – День акушерки, ми приєднуємося до численних привітань на адресу наших незамінних акушерок і бажаємо їм міцного здоров’я, трудових успіхів і надійного родинного щастя.
Зі святом Вас, дорогі акушерки!
5 травня, субота
Міжнародний день боротьби за права інвалідів
Міжнародний день боротьби за права інвалідів світова спільнота відзначає 5 травня. У цей день 1992 року люди з обмеженими можливостями з 17 країн одночасно провели перший Загальноєвропейський день боротьби за рівні права і проти дискримінації інвалідів.
Ні одна категорія громадян не повинна залишатися без уваги влади незалежно від національності, релігії, майнового стану, стану здоров’я.
У нас кажуть – інваліди. На Заході – люди з обмеженими можливостями здоров’я. По суті – одне й те саме, але в Україні інваліди – одна з найбільш малозахищених верств населення, – вважають борці за їхні права. Кожен п’ятий має пенсію нижче величини прожиткового мінімуму. Багато з них потребують постійного стороннього догляду.
В Україні, за останніми офіційними статистичними даними, кількість інвалідів зростає. Щороку інвалідами стають декілька тисяч чоловік.
6 травня, неділя
Міжнародний день без дієт
У цю пору року багато хто з нас починає замислюватись про літні місяці, коли люди оголюють свої тіла, одягаючись в шорти, купальники, безрукавки. Нас починає турбувати «зайва» вага, з’являються думки про те, як би її позбутися, і дієта – перше, що приходить нам в голову. І ось ми вже займаємося цим і повністю занурюємося в різноманітні дієти.
Давайте сьогодні ми всі зітхнемо з полегшенням. Адже в цей день у нас є вагомі підстави відійти від дієт, що сковують нас, відкинути думки про них і дозволити собі розслабитися. Сьогоднішній день присвятимо тому, щоб забути про свою вагу, припинити нескінченні підрахунки калорій і просто полюбити своє тіло таким, яким воно є.
Дієти не завжди допомагають нам досягти бажаної втрати ваги. Дієтологи стверджують, що в середньому люди, які дотримуються інтенсивних програм по зниженню ваги, втрачають 10% своєї ваги тільки для того, щоб повернути дві третини цієї ваги вже протягом року, і майже все назад – протягом п’яти років.
Міжнародний день без дієт був започаткований в 1992 році Мері Еванс Янг. Вона є директором британської групи «Diet Breakers». Після особистого досвіду пережитої нею нервової анорексії вона стала допомагати людям цінувати себе такими, якими вони є, цінувати тіло, яке у них є. Молода британська феміністка стала жертвою анорексії через шкільні знущання, бо її вважали товстою. Згодом їй вдалося побороти цю небезпечну для життя недугу.
Час минав, і Мері вже керувала курсами управління, допомагаючи іншим жінкам розвивати свій успіх. Вона розповідає у своїй книзі «Розмова про дієту: як мати все це без дієти», що під час одного з цих курсів у 1991 році вона мимоволі стала свідком розмови між двома жінками, яка її не на жарт роздратувала. Під час перерви на каву вони довго роздумували, чи можуть вони дозволити собі з’їсти печиво: «Я з’їм тільки одне», «Ні, я не повинна», «Так, все в порядку». Янг запитала їх: «Що, по-вашому, відбудеться, якщо ви будете витрачати стільки ж часу і сил на свою кар’єру, скільки на дієти?»
У травні 1992 року Янг організувала проведення першого Дня без дієт. Спочатку передбачалося, що це буде Національний день без дієт тільки у Великобританії. Однак за тиждень до заходу була проголошена інша подія, Міжнародний день наведення порядку на робочому місці, яка надихнула її зробити це свято також і міжнародним. Перший День без дієт став датою, яку відзначали всього трохи більше десятка жінок. Вони влаштували пікнік у Гайд-парку в Лондоні. Вік присутніх варіювався від двадцяти одного до сімдесяти шести, у всіх були стікери, присвячені цій події. Але незабаром почався дощ, і Мері довелося перенести пікнік до себе додому.
До 1993 року жінки в багатьох інших країнах також планували святкувати Міжнародний день без дієт. Американці, особливо з Каліфорнії, Техасу, Нью-Мексико і Арізони були стурбовані тим, що ця дата співпала зі святкуваннями Сінко де Майо в південних штатах. Для Янг не мало особливого значення, коли саме призначити дату заходу, і Мері погодилася перенести її на 6 травня. За випадковим збігом це був її день народження.
Ініціатива стрімко знайшла відгук в США, Канаді, Австралії, Новій Зеландії, Індії, Ізраїлі, Данії, Швеції та Бразилії.
З 1998 року Міжнародний день без дієт став проводитися спільно з International Size Acceptance Association і National Organisation for Women, які спонсорують подібні дні.
Зараз День без дієт навіть рекомендується в якості маркетингового заходу для власників ресторанів. Їм радять пропонувати своїм клієнтам особливе меню і включати в нього «поблажливі» ласощі. Проводяться кампанії по здоровому харчуванню.
Символом Міжнародного дня без дієт є блакитна стрічка.
7 травня, понеділок
День радіо
Статистика показує що, наприклад, в США 73% людей в авто слухають радіо, на кухні слухачів не менше – 46%, у 23% населення країни радіо встановлено у ванній кімнаті.
Перші досліди в галузі радіозв’язку провів американець Малон Лумис в 1868 році. Зв’язок встановлювався за допомогою двох електропроводів, піднятих над землею на повітряних зміях. Перший провід служив антеною радіопередавача, а другий – антеною радіоприймача. Лумісу в присутності членів Конгресу США вдалося передати сигнал на відстань 18 миль.
З 1945 року День радіо відзначається щорічно 7 травня і вважається святом працівників всіх галузей зв’язку, радіоаматорів і радіожурналістів.
У цей день 1895 російський фізик Олександр Степанович Попов здійснив перший сеанс радіозв’язку і продемонстрував світові перший радіоприймач.
Вперше ця дата була урочисто відзначена в СРСР у травні 1925 року. Це був тридцятирічний ювілей радіо. Попередні круглі дати пройшли непоміченими. Це можна пояснити складністю політичної обстановки тих років. Двадцятиріччя радіо збіглося з розпалом першої світової війни, під час двадцятип’ятиріччя в країні йшла громадянська війна.
Півстолітній ювілей радіо співпав за часом з переможним завершенням війни з фашистською Німеччиною. 2 травня 1945 вийшла Постанова Ради Народних Комісарів СРСР про святкування п’ятдесятиріччя від дня винаходу радіо А.С. Поповим. З огляду на роль радіо в культурному та політичному житті суспільства і в обороні країни, уряд вирішив встановити 7 травня щорічний День радіо.
На цей момент радіозв’язок пройшов величезний шлях в своєму розвитку, і сьогодні технології зв’язку є невід’ємною частиною нашого повсякденного життя.
Найбільш комічний жарт на радіо був зафіксований 1 квітня 1976 року в Англії. Радіо- ведучий на ім’я Патрік Мур передав повідомлення, мовляв, сьогодні вранці о 9:47 Плутон буде знаходитися позаду Венери, в результаті чого на всій нашій планеті має зменшитися сила тяжіння. Так само він рекомендував всім стрибати, щоб відчути безмежні можливості космонавтів у стані невагомості. Яким же було здивування працівників радіо, коли їм почали дзвонити слухачі і розповідати, що вони відчули невагомість, а одна жінка стверджувала про польоти над диваном у своїй кімнаті!
8 травня, вівторок
День пам’яті та примирення в Україні
Такі людські амбіції, які зав’язуються на культі окремої людської особистості, і зарозумілість, зведена на рівень державної політики: відверта брехня, підступність і бажання збагачення за рахунок ближнього чи свого сусіда приводять, зрештою, до розв’язування будь-якої війни. Вони не зникнуть самі по собі.
На рівні простої людини, для того, щоб побудувати навіть саме звичайне житло чи народити і поставити на ноги дитину, ми змушені вкладати масу сил, коштів і часу. Навпаки, щоб в нетерпимості до ближнього зруйнувати все це, достатньо однієї миті і вкрай нехитрої дешевої пекельної машини.
Терпіння або ж його відсутність кардинально впливають на наше життя. Терпіння – це одна з чеснот, даних нам Богом, щоб навчитися прощати, знаходити порозуміння і примирення між собою. Не маючи терпіння між собою, не можемо мати миру один з одним, ми воюємо, знищуючи ,насамперед, самих себе.
Чергове нетерпіння – зведене в площину справжньої ненависті – Друга світова війна, одними з передумов до якої з’явилися політична ідея «арійського світу», роздування міфів про утиск німецькомовного населення в пресі, радісні вигуки «Гітлер – введи війська» і анексія Німеччиною Судетської області, що належала Чехословаччині, розпочалася 1-го вересня 1939-го року. Вона охопила всю земну кулю і тривала до 2-го вересня 1945-го року, забрала і скалічила десятки мільйонів життів, принесла наймасштабнішу руйнацію і горе.
Для Європи, як і для всього Нового Світу, це було жахливе потрясіння. Це було потрясінням для України і всіх інших радянських республік, що входили тоді до складу СРСР, найближчого партнера і «об’єднувача пролетарів усіх країн», помічника Німеччини з впровадження псевдо-соціалістичної каральної системи до середини 1941-го року. Слово «каральної» ми вибрали, керуючись фразою: «Держава – апарат насильства в руках панівного класу» (пер. з рос. В. І. Ленін. Повне зібрання творів (третє видання). – М .: Политиздат, т.20, стр.20)
Щоб зупинити криваве безумство і насильство, знадобилася безпрецедентна консолідація з боку всього світового співтовариства і політикуму. У боротьбі за звільнення від цієї згубної виразки об’єдналися,здавалося б, чужі до цього ідеології (наприклад, демократія, монархія і радянська диктатура пролетаріату) і Бог дав нам перемогу.
Але амбіції нікуди не поділися, просто перекочували і розчинилися навколо вогнища цієї тліючої хвороби. Так, 7-го травня 1945-го року німецький генерал Йодль від імені основного агресора у ставці Дуайта Ейзенхауера в Реймсі підписав умови беззастережної капітуляції Німеччини; у свою чергу «ображений» радянський уряд висловив категоричний протест з вимогами підписати акт про беззастережну капітуляцію Німеччини безпосередньо в Берліні за участю СРСР, що формально і було зроблено днем пізніше, 8-го травня 1945-го року, близько опівночі. Цей процес відбувся в передмісті Берліна Карлсгорсті, який був зайнятий радянськими військами. Делегація представників німецького командування на чолі з генералом Кейтелем з боку агресора підписали акт про беззастережну капітуляцію збройних сил Німеччини. Від Великобританії акт підписав маршал Артур Теддер, генерал Карл Спаатс від США, від усіх радянських республік був підпис маршала Георгія Жукова та генерала Жана де Латтр де Тассіньї від Франції.
Це була проста демонстрація примирення й пам’яті. Таким чином, свято Перемоги в Європі святкується й донині щорічно 8-го травня.
24-го березня 2015-го року Президентом суверенної європейської України був підписаний Указ № 169/2015, яким тепер і українська спільнота повернулася до цієї славної традиції.
З Днем пам’яті і примирення!
8 травня, вівторок
Міжнародний день Червоного Хреста і Червоного Півмісяця
День Червоного Хреста і Червоного півмісяця заснований на честь швейцарського гуманіста Анрі Дюнана, який народився цього дня в 1828 році. У середині минулого століття з його ініціативи вперше стали створюватися групи добровольців, які надавали допомогу пораненим на полях битв. У 1863 р. за його ініціативою була скликана конференція, що поклала початок міжнародному товариству Червоного Хреста.
Офіційно назву Міжнародний Червоний Хрест було затверджено в 1928 р. на 13-й міжнародній конференції в Гаазі, де був прийнятий статут організації, який змінювався згодом у 1952 і 1965 роках.
На 25-й міжнародній конференції ЧХ, що відбулася в жовтні 1986 р., було затверджено нову назву організації – Міжнародний рух Червоного Хреста і Червоного Півмісяця.
Завдання МКЧХ – надання допомоги пораненим, хворим і військовополоненим під час збройних конфліктів, допомога жертвам стихійних лих. Основні принципи діяльності руху – гуманність, неупередженість, добровільність, єдність, універсальність.
В царській Росії товариство Червоного Хреста було створено в травні 1867 р. під назвою «Товариство опіки поранених і хворих воїнів»; в 1918 р. воно було перетворене на Пролетарський Червоний Хрест; в 1925 р. був утворений Союз Товариств Червоного Хреста і Червоного Півмісяця СРСР.
Сьогодні Червоний Хрест працює у 176 країнах світу.
9 травня, середа
День Перемоги
Війна завжди починається раптово, хоча через покоління для істориків вона видаватиметься неминучою. У 1941 році почалася найстрашніша, найближча, найдорожча – Велика Вітчизняна. Кажуть, без величезних втрат нацистів було не зупинити …
У Берлінській операції в 1945 році було залучено понад 2,5 мільйонів солдатів і офіцерів, 6250 танків і самохідних гармат, 7500 літаків. Втрати виявилися величезними: за добу Червона Армія втрачала, за офіційними даними, понад 15 тисяч солдатів і офіцерів. Усього радянські війська в Берлінській операції втратили 352 тисячі чоловік, у тому числі 78 тисяч чоловік загиблими.
В ході операції широко використовувалися танки в місті. В подібних умовах вони не могли застосувати широкий маневр і ставали зручною мішенню для протитанкових засобів німців. Це також призвело до великих втрат: за два тижні боїв Червона Армія втратила третину танків і САУ, які брали участь у Берлінській операції, що склало 1997 одиниць. Також було втрачено 2108 гармат і мінометів і 917 бойових літаків. В результаті радянські війська повністю розгромили 70 піхотних, 12 танкових і 11 моторизованих дивізій супротивника, взяли в полон близько 480 тисяч осіб.
9 травня 1945 року на Центральний аеродром імені Фрунзе приземлився літак «Лі-2» з екіпажем А. І. Семенкова, що доставив в Москву акт про капітуляцію фашистської Німеччини. А 24 червня на Червоній площі відбувся Парад Перемоги. Командував парадом Рокоссовський, приймав парад – Жуков.
На параді урочистим маршем пройшли зведені полки фронтів у такому порядку: Карельського, Ленінградського, 1-го Прибалтійського, 3-го, 2-го і 1-го Білоруських, 1-го, 4-го, 2-го і 3-го Українських , зведений полк Військово-Морського Флоту. У складі полку 1-го Білоруського фронту особливою колоною пройшли представники Війська Польського. Попереду зведених полків фронтів йшли командувачі фронтами і арміями, Герої Радянського Союзу несли прапори прославлених частин і з’єднань. Парад завершився маршем 200 прапороносців, які кидали прапори переможених німецьких військ на поміст біля підніжжя Мавзолею.
День Перемоги Радянського Союзу над фашистською Німеччиною у Великій Вітчизняній війні був і залишається одним з найбільш шанованих свят у країнах колишнього Радянського Союзу. Перемога над фашистським безумством дісталася нам і всьому світу дуже дорогою ціною. Ніхто не забутий, ніщо не забуто. І ми будемо пам’ятати про це.
День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні (День Перемоги) відзначається згідно Закону України № 315-VIII від 9 квітня 2015 р.
12 травня, субота
Всесвітній день медичних сестер
Цікаві факти: найбільше число медсестер в Фінляндії – на 100 000 осіб припадає 2162 медсестри. Для порівняння, на Гаїті на 100 000 осіб припадає 5 медсестер.
12 травня відзначається Всесвітній день медичної сестри. Хоча фактично святу вже більше ста років, офіційно воно було засноване тільки в 1971 році.
День медичної сестри відзначається з моменту об’єднання сестер милосердя з 141 країни в професійну громадську організацію – Міжнародну раду медичних сестер.
Вперше служба сестер милосердя була організована під час Кримської війни англійкою Флоренс Найнтінгейл (12.05.1820 – 13.8.1910). Всесвітній день медичних сестер за рішенням Міжнародної організації Червоного хреста є саме в її честь, в день її народження – 12 травня. Тоді й сформувався стійкий стереотип: медсестра – це санітарка, яка виносить з поля бою поранених або стоїть біля операційного столу.
12 травня, субота
Україна стала членом ЮНЕСКО
Організація Об’єднаних Націй з питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО або UNESCO) є міжнародною організацією, спеціалізованою установою Організації Об’єднаних Націй, яка у співпраці членів-держав у галузі освіти, науки, культури сприяє ліквідації неписьменності, підготовці національних кадрів, розвитку національної культури, охорони пам’яток культури тощо. На початок 2013 року кількість країн-учасниць становило 195 держав. Україна стала її членом 12 травня 1954 року.
На честь ЮНЕСКО названо астероїд 274300 ЮНЕСКО, відкритий в Андрушівський астрономічній обсерваторії України.
Нагадаємо, за даними проекту DilovaMova.com, Статут ЮНЕСКО був підписаний 16 листопада 1945 року. Тоді ж була створена підготовча комісія. Статут був підписаний представниками 37 держав з 44, присутніх на зустрічі, і вступив в силу після того, як був ратифікований 20 державами. 4 листопада 1946 року в Парижі відбулася перша сесія Генеральної конференції ЮНЕСКО, в якій взяли участь представники 30 держав.
На сьогодні список місць всесвітньої спадщини ЮНЕСКО представляє вже готовий путівник по світу. Найсуворіші критерії, за якими пам’ятки планети потрапляють в цей список – гарантія того, що в будь-якому з цих місць варто побувати. Звичайно, далеко не кожна пам’ятка відома основній масі туристів, наприклад, за підсумками порівняння запасів найчистішої води на планеті, що проводилося під егідою ЮНЕСКО в 122 країнах світу – Фінляндія є провідною державою в цьому питанні.
За статистикою ЮНЕСКО, письменник Жюль Верн – найбільш «перекладений» автор в світі. Його книги були надруковані на 148 мовах. Культурних пам’яток ЮНЕСКО понад 760.
ЮНЕСКО як спеціалізована установа Організації Об’єднаних Націй сприяє зміцненню миру, подоланню бідності, сталому розвитку і міжкультурному діалогу за допомогою освіти, науки, культури, комунікації та інформації.
13 травня, неділя
День матері в Україні
У багатьох країнах світу відзначають День матері 13 травня. В Україні цей день відзначається в другу неділю травня відповідно до Указу Президента України від 10 травня 1999 року № 489/99.
Історія свята така: у 1908 році молода американка Анна Джервіс з Філадельфії виступила з ініціативою вшановування матерів у пам’ять про свою матір, яка передчасно померла. Анна писала листи до державних установ, законодавчих органів, видатних осіб із пропозицією один день у році присвятити вшануванню матерів.
Її старання увінчалися успіхом – в 1910 році штат Вірджинія першим визнав День матері як офіційне свято. Хоча по суті це – свято вічності: з покоління в покоління для кожного мама – найголовніша людина для своїх дітей.
Безумовно, День матері – це одне з найбільш зворушливих свят, тому що кожен з нас з дитинства і до своїх останніх днів несе в своїй душі єдиний і неповторний образ – образ своєї мами, яка все зрозуміє, пробачить, завжди пожаліє і буде самовіддано любити, незважаючи ні на що.
Щастя й краса материнства в усі століття оспівувалися найкращими художниками і поетами. І не випадково – від того, наскільки шанована в державі жінка, яка виховує дітей, можна визначити ступінь культури й благополуччя суспільства. Щасливі діти ростуть в дружній родині й під опікою щасливої матері.
В цей день ми від усієї душі вітаємо дорогих мам з їх святом. Хай світлом і добром відгукуються в душах дітей ваші нескінченні турботи, терпіння, любов і відданість.
В 2018 році День матері в Україні припадає на 13 травня.
15 травня, вівторок
Міжнародний день сім’ї
Дуже часто в сучасних сім’ях через те, що чоловік і дружина протягом дня багато часу приділяють роботі, дітям, телевізору, інтернету, хобі і т.д., наодинці подружжя проводять всього близько 4 хвилин в день.
Міжнародний день сім’ї встановлений Генеральною Асамблеєю ООН у 1993 році і відзначається щорічно 15 травня (резолюція A/RES/47/237 від 20.09.1993 р.). Встановлення цього дня покликане звернути увагу громадськості різних країн на численні проблеми сім’ї. На думку Генерального секретаря ООН Кофі Аннана, коли зневажаються основні права однієї сім’ї – єдність всієї людської сім’ї, членами якої вони є, перебуває під загрозою.
Будучи одним із основних інститутів суспільства, першою сходинкою соціалізації людини, сім’я розвивається та видозмінюється разом із навколишнім світом, по-своєму реагуючи на вимоги часу, відповідаючи на громадські потреби, і сама формує їх.
Сім’я як основний елемент суспільства була і залишається берегинею людських цінностей, культури та історичної спадкоємності поколінь, чинником стабільності і розвитку. Завдяки сім’ї міцніє і розвивається держава, зростає добробут народу!
У всі часи по ставленню держави, а також по становищу сім’ї в суспільстві судили про розвиток країни. Це тому, що щасливий союз сім’ї і держави – необхідна запорука процвітання і добробуту її громадян.
З сім’ї починається життя людини, тут відбувається формування її як громадянина. Вона – джерело любові, поваги, солідарності та прихильності, те, на чому будується будь-яке цивілізоване суспільство, без чого не може існувати людина. Благополуччя родини – ось мірило розвитку і прогресу країни.
17 травня, четвер
Вознесіння Господнє
Свято Вознесіння Господа нашого Ісуса Христа в Небесні Оселі відзначається християнами всього світу на 40-й день після свята Воскресіння Господнього, тобто свята Пасхи Христової. Як правило це відбувається в четвер 6-го тижня, рахуючи з Дня Великодня. У всі дні, які проходять від Великодня до свята Вознесіння,, у всіх християнських Церквах першими вітальними словами є радісна звістка – Христос воскрес! Воістину воскрес!
Цифра в 40 днів – не випадкове число. У багатьох місцях Святого Письма, за даними проекту DilovaMova.com, подібний період часу пов’язаний з великими і значними подіями нашої історії і встановлених Богом традицій. Наприклад, немовлят для подання в Храм до Господа за Законом Мойсея батьки приносили на 40-й день. Сорок днів і сорок ночей Бог виливав на землю дощ у час, коли Ной перебував у ковчезі. Сорок років Сини Ізраїлеві блукали, аж поки прийшли в землю обітовану, за кількістю тих днів, в які спочатку оглядали землю, яку показав їм Господь, але вони злякалися тоді язичників, що жили в ній. Сорок днів і сорок ночей перебував Мойсей на горі, ввійшовши в середину хмари, хліба не їв і води не пив і написав на таблицях слова Заповіту. Коли ізраїльтяни зіткнулися з филистимлянами по закінченню сорока днів і сорока ночей, стався відомий подвиг юнака Давида, який зборов їх найбільш дужого і вмілого воїна. Іона, прийшовши з волі Бога до Ніневії, проповідував, кажучи, що ще сорок днів, і Ніневія буде зруйнована! Але жителі міста покаялися тоді в лихих учинках своїх і Бог відвів від них загибель. Сорок днів і сорок ночей Ісус Христос перебував і постив в пустелі перед початком свого переможного служіння, нарешті зголоднів, і тоді приступив до Нього спокусник, але отримав рішучу відсіч.
І тепер, на сороковий день після Свого Воскресіння, ніби після нового народження, Христос повинен був відправитися в Небесні обителі, щоб приготувати там місце для нас і сісти праворуч Бога Отця. Здобута перемога над смертю, яка є страшним наслідком гріха, відкрила і для всіх нас можливість воскреснути в славі Божій. У Своїй Особі Господь підніс спокуту людську природу, включаючи тіло людини, до самого Престолу благодаті Божої. Він як і обіцяв, виконавши все передбачене про Нього, відкрив кожній людині можливість примирення з Богом.
Напряму про подію і деталі Вознесіння розповідають нам Божі євангелісти Лука і Марк. Про подробиці цих подій можна дізнатися на початку книги Діянь Святих Апостолів.
Цій події, як і факту Воскресіння Христового, було чимало вірних свідків. Після останніх настанов, які промовив Своїм учнями, Христос вивів їх з міста до Віфанії. Піднявши руки, благословив їх. І, коли благословляв їх, став віддалятися від них на хмарі і підноситися на небо. Вони ж поклонилися Йому і з світлом і великою радістю повернулися назад до Єрусалиму.
Свято Вознесіння – це одне з центральних свят усього християнського світу. Царство Небесне, колись закрите для нас, царство істини, добра і краси тепер відкрито і підготовлено для людини. І для його придбання не потрібно багато слів або яких-небудь великих справ. Досить, пробачивши образи і відкинувши сумніви, згадати про любов Божу і примиритися з Ним, через Ім’я Господа Ісуса Христа, Яке дано тепер усім людям. Бог дає даром. Не так як світ дає, адже дні лукаві. Він дає життя і дає з надлишком. Він дає вічне життя!
В 2018 році Вознесіння Господнє припадає на 17 травня.
17 травня, четвер
Всесвітній день інформаційної спільноти
Центральний елемент оптичного волокна, частина, яка насправді несе в собі сигнали зв’язку, становить половину товщини людської волосини.
27 березня 2006 року Генеральна Асамблея ООН прийняла Резолюцію A/RES/60/252, в якій проголосила 17 квітня Всесвітнім днем інформаційної спільноти. До 2006 року цей день святкували як Міжнародний день електрозв’язку чи Всесвітній день телекомунікацій ООН. Цей день відзначається з 1969 року за рішенням сесії Адміністративної ради Міжнародного союзу електрозв’язку (МСЕ).
17 березня 1865 року, після двох з половиною місяців важких переговорів, в Парижі було підписано першу міжнародну Телеграфну Угоду, і був заснований міжнародний Телеграфний союз («International Telegraph Union», з 1932 р. – «International Telecommunications Union» Міжнародна спілка електрозв’язку).
Сьогодні Міжнародна спілка електрозв’язку – спеціалізована установа ООН.
Мета Спілки- сприяння розвитку міжнародного співробітництва для покращення і раціонального використання всіх видів електрозв’язку (телеграфного, телефонного і радіо). Сьогодні до Міжнародної Спілки електрозв’язку входять більше 180 країн світу. Штаб-квартира МСЕ знаходиться в Женеві.
17 травня, четвер
Всесвітній день боротьби з артеріальною гіпертонією
Перший Всесвітній день боротьби з артеріальною гіпертонією пройшов 14-го травня 2005 р. З 2006 року Всесвітня Ліга Гіпертонії (World Hypertension League) за підтримки Всесвітньої організації охорони здоров’я встановили щорічні заходи, присвячені цій темі, на 17 травня.
Підвищений артеріальний тиск або артеріальна гіпертензія – самий грізний фактор розвитку інфаркту міокарда та ішемічного інсульту. Більше 1,5 мільярдів людей у всьому світі страждають цим підступним захворюванням. За даними статистики близько 45 відсотків хворих людей не знають, що вони мають високі цифри артеріального тиску.
Мета проведення заходів, присвячених Всесвітньому дню боротьби з артеріальною гіпертонією – підвищення інформованості населення про серйозні ускладнення артеріальної гіпертонії, поширення інформації про те, як можна запобігти розвитку цього захворювання.
Зараз, в даний час, методи виявлення і способи лікування гіпертонії існують і успішно застосовуються на практиці в багатьох медичних установах більшості країн світу.
10 цікавих фактів про гіпертонію:
1. Гіпертонія безпосередньо збільшує ризик серцевого нападу та інсульту.
2. Гіпертонія особливо поширена серед людей, які мають цукровий діабет, подагру або захворювання нирок.
3. Гіпертонія є безсимптомним захворюванням.
4. Вона більш поширена у людей з аналогічними захворюваннями в сімейної історії.
5. Дуже високий ризик поширення у людей, які страждають ожирінням і зловживають алкоголем.
6. Зустрічається у жінок, що приймають оральні контрацептиви.
7. Гіпертонія, на жаль, зустрічається і у дітей і підлітків.
8. Деякі ліки для втрати ваги можуть збільшити ризик виникнення гіпертонічної хвороби.
9. Важливість спостереження систолічного кров’яного тиску збільшується з віком.
10. Артеріальний тиск змінюється протягом дня. Він найнижчий, коли ви спите і піднімається, коли ви прокидаєтеся.
17 травня, четвер
День вишиванки
У культурі практично будь-якого народу є речі, які яскраво відображають його особливу національну традицію. Вишиванка – яскравий приклад і підтвердження цьому. Історія вишиванки своїми витоками сягає в незапам’ятні часи. Ще за свідченням знаменитого давньогрецького історика, географа і мандрівника Геродота, елементами вишиванки був прикрашений одяг скіфів, які проживали в наших землях в період VIII ст. до н. е. – IV ст. н. е. Знаменитий арабський мандрівник X ст. у своїх розповідях також згадує про русів, які носили вишитий одяг. У ході сучасних досліджень, наприклад, на Черкащині були знайдені срібні бляшки з фігурками чоловіків (датовані знахідки VI ст.), дослідження яких показали ідентичність елементів одягу і орнаменту вишивки українського народного костюма XVIII-XIX століть.
День вишиванки – поки ще неофіційне і відносно нове народне свято, покликане сприяти єдності і культурному відродженню всього багатонаціонального українського народу. Воно відзначається в третій четвер травня.
В 2018 році День вишиванки припадає на 17 травня.
17 травня, четвер
День пульмонолога
Легені-це наш парний орган дихання. Він також є і у інших ссавців, птахів, плазунів і навіть деяких риб. Завдяки цьому органу ми дихаємо і живемо. Кожен день через наші легені проходить близько 10 тисяч літрів повітря, при цьому ми в середньому робимо 20-25 тисяч вдихів та видихів. Звичайно, легені спортсменів містять, як правило, більший об’єм повітря, ніж легені звичайної людини.
Легені отримали таку назву, тому що це єдиний орган, який тримається на поверхні води, якщо його туди помістити. Всі інші органи, на жаль, тонуть у воді.
Так повелося, що своє професійне свято -День пульмонолога лікарі-пульмонологи відзначають 17 травня. Пульмонологи – це лікарі-терапевти, які спеціалізуються в діагностиці та лікуванні захворювань дихальної системи нашого організму. Хороший пульмонолог завжди знає, що складнощі з легенями можуть бути надто тяжкими, тому завжди уважно проводить обстеження кожного пацієнта.
У цей світлий день ми приєднуємося до численних привітань на адресу лікарів-пульмонологів і бажаємо їм міцного здоров’я, успіхів у їхній медичній практиці, сімейного щастя і більше посмішок, тому що коли ви посміхаєтеся кому-небудь, людина обов’язково посміхнеться вам у відповідь!
18 травня, п’ятниця
День скорботи і пам’яті жертв депортації кримськотатарського народу
Депортація – примусове або насильницьке переселення одних людей іншими за межі певної території – найдавніше явище. Своєрідний «інструмент» боротьби з власними страхами тих, хто займається подібним неподобством- їх побоюванням за примарну владу. Ефективність подібного методу вкрай сумнівна і не витримує жодної здорової критики. Більш того, виступаючи в якості тимчасового заходу «вирішення проблеми» лише додає цих проблем, породжуючи і горе, і приховану ненависть, біль і страждання, які, в свою чергу, неодмінно мають зворотний, ще потужніший ефект.
18-го травня, починаючи з 1994-го року в Україні, згідно Указу Президента № 165/94 від 14-го квітня 1994 року,відзначається День скорботи і пам’яті жертв депортації кримськотатарського народу, яка сталася 18-20 травня 1944-го року. Переселенню підлягали і старі, і жінки, і діти, цілі родини- більше чверті мільйона люду. Жахливий злочин, що складався з цілого ряду явищ- від антилюдських проявів у часи сталінського режиму, війни та радянської влади. Вже у 1967-му році, при тій же самій радянській владі, Указом Президії Верховної Ради СРСР № 493, ці дії були визнані необгрунтованими. Пізніше, в 1989-му році , Верховною Радою СРСР, ця депортація була, нарешті, засуджена, визнана незаконною і оголошена злочинною. Татари отримали реальну можливість відновити порушене кимось і колись право на свою споконвічну територію, що входила до того часу до складу суверенної України, територіальну цілісність, яку 1994-му році гарантували не багато не мало, а три найавторитетніші країни у світі : Росія, Сполучені Штати Америки і Великобританія. Почалося активне повернення людей на свою рідну землю, радість і сльози, звичайно ж, маса труднощів, але, безперечно, колишній жах, здававалося, позаду …
18 травня, п’ятниця
Міжнародний день музеїв
Кілька цікавих фактів про музеї: Капітолійський Музей (Capitoline Museums), найстаріша публічна колекція мистецтв в світі, почав свою роботу в 1471 році, коли папа Сикст IV пожертвував ряд важливих для народу Рима древніх скульптур; музей Ватикану (Vatican Museums), другий найстаріший у світі музей, що почав свою історію з моменту першої публічної виставки, котра складалася так само з представлених публіці колекцій скульптур, збирання яких було ініційовано Папою Юлієм II ще в 1506 році; Британський музей (British Museum) вперше був відкритий для публіки 15 січня 1759 року.
18 травня музейні працівники всього світу відзначають своє професійне свято.
Міжнародний день музеїв з’явився в календарі в 1977 році, коли на черговому засіданні ICOM (International Council of Museums – Міжнародна рада музеїв) була прийнята пропозиція радянської організації про встановлення цього свята. І з 1978 року цей день відзначається щорічно більш ніж у 150 країнах.
За словами Жака Перо, президента ICOM, «музеї повинні зайняти місце в серці суспільства і бути відкритими громадськості. Розвиток наших установ залежить у великій мірі від допомоги громадськості, і ми повинні запропонувати їй можливість підтримати наші цілі і взяти участь в нашій роботі. Таким чином, необхідно, щоб музеї та суспільство працювали разом, в дусі творчості та інновацій ».
Прийнято вважати, що через музеї суспільство висловлює своє ставлення до історико-культурної спадщини, і з цим важко не погодитись. Збираючи і зберігаючи пам’ятки матеріальної і духовної культури, вони ведуть велику науково-освітню та освітньо-виховну роботу.
19 травня, субота
День Європи в Україні
З 2003 року в третю суботу травня в Україні відзначається День Європи, відповідно до Указу Президента № 339/2003 від 19 квітня 2003 року.
Відправною точкою на шляху до встановлення Дня Європи вважається Декларація Шумана.
9 травня 1950 року в Парижі міністр закордонних справ Франції Роберт Шуман закликав Францію, Німеччину та інші європейські країни об’єднати їхні вугільну та сталеливарну галузі промисловості (основи нарощування військової техніки) та віддати їх в управління нової наднаціональної структури. Це стало «наріжним каменем Європейської федерації». Завдяки об’єднанню економічних зусиль і розподілу досягнутих результатів європейські країни уникнули накопичення військової могутності одна проти одної, що і забезпечило мир в Європі.
Три з половиною десятиліття тому на Міланському саміті 1985 лідери ЄС вирішили увічнити день проголошення Декларації Шумана та постановили щорічно відзначати День Європи.
У День Європи жителі України відзначають день спільних цінностей, спільної історії всіх націй континенту.
До речі, у 1887 році в Закарпатті (яке тоді перебувало у складі Австро-Угорщини) у Верхнетисянській улоговині на правому березі Тиси було встановлено двометровий геодезичний знак, що позначає географічний центр Європи.
Координати цього географічного центру Європи: 47 ° 563″ північної широти і 24 ° 1130″ східної довготи.
В 2018 році День Європи в Україні припадає на 19 травня.
19 травня, субота
День боротьби з гепатитом
Перший Всесвітній День боротьби з гепатитом був ініційований у 2008 році. Ініціатором проведення Всесвітнього Дня боротьби з гепатитом виступив Світовий Альянс з проблем гепатиту або World Hepatitis Alliance. Щорічні заходи, присвячені Міжнародному Дню боротьби з гепатитом, проводяться 19 травня. Мета цих заходів – підвищення обізнаності світової громадськості про симптоми, методи діагностики, профілактики та лікування гепатитів, особливо групи В і С, а також привернення уваги урядів і неурядових організацій до необхідності надання підтримки людям, що живуть з гепатитом В і С.
Згодом, в 2010-му році, на сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я цей інформаційний та пам’ятний День, за даними проекту DilovaMova.com, було вирішено встановити і відзначати щорічно 28-го липня.
Статистика невблаганна – в середньому кожна дванадцята людина в світі є носієм вірусу гепатиту В або C. Ця статистика перевищує показники за кількістю ВІЛ-інфікованих або хворих на рак, проте рівень обізнаності людей про гепатит вкрай низький. Вірусні гепатити – це група дуже розповсюджених небезпечних захворювань, що вражають печінку людини. Захворювання починається поступово, протікає без симптомів і не проявляється тривалий час, тому гепатит ще називають «ласкавий вбивця». Саме гепатит є основною причиною цирозу і раку печінки.
На щастя, при своєчасній діагностиці та лікуванні гепатиту, з цією хворобою можна успішно боротися і про це треба говорити!
19 травня, субота
День науки в Україні
Вчені з університету Мічігану, США з’ясували, що більшість тварин вдається до самолікування. Горобці, наприклад, приносять в своє гніздо недопалки, щоб захиститися від кліщів, метелики Монархи відкладають яйця на молочай, що захищає яйця від паразитів, а лісові мурахи використовують смолу, щоб запобігти зростанню мікроорганізмів в колонії. Раніше було відомо, що тільки шимпанзе здатні до самолікування. Це відкриття дає привід вести більш ретельні спостереження за тваринами, оскільки це може привести до відкриття нових ліків.
Чи рухає наука прогрес? Безперечно, принаймні активно сприяє цьому руху. Багато вчених- невиправні романтики. Їх часто зовсім не цікавить, скільки часу і сил буде покладено на те чи інше наукове дослідження. Вони готові працювати понаднормово. Їх захоплює сам процес, а відкриття, яке той або інший звичайний учений може зробити, зовсім не зупиняє їх. Навпаки, це стає прекрасним приводом відпочити, усвідомлюючи щось нове, зібратися з силам і приступити до наступних, ще не досліджених кроків.
День, в який вся українська наукова спільнота знаходить для себе час на свято, має давні традиції. Вчені теж вміють відпочивати. Професійне свято наукового середовища, за даними проекту DilovaMova.com, було засновано ще за часів Радянського Союзу. Тоді воно відзначалося в третю неділю квітня і було приурочено часу знаменитих нарисів плану науково-технічних робіт, складених В. І. Леніним. З розпадом цього утворення День науки благополучно перекочував до національних календарів нових суверенних держав.
Так, у Російській Федерації цей день був прив’язаний до дати заснування першої Російської академії наук, яка була створена за височайшим повелінням государя-імператора Петра I. За новим стилем це сталося 8-го лютого, в рік 1724-й від Різдва Христового. У незалежній Україні «на підтримку ініціативи відомих вчених, наукових установ, а також професійніх спілок України» День науки був встановлений Указом № 145/97 від 14-го лютого 1997-го року діючого на той момент Президента України і відзначається у третю суботу травня. Існує так само і загальний, міжнародний день науковців з альтруїстичною назвою – «Всесвітній день науки за мир і розвиток», який був заснований ЮНЕСКО і відзначається 10-го листопада.
Україна є державою з високим рівнем освіти і науки. НАН України – Національна Академія Наук України, була заснована 27-го листопада 1918-го року і зараз має 3 секції, близько 14-ти відділень і 170 інститутів та інших наукових установ, а також 1400 науково-дослідних інститутів і 330 вищих навчальних закладів, в котрих працюють більш ніж 7000 докторів і 78000 кандидатів наук.
Вчені вміють відпочивати. У їхнє професійне свято ми поспішаємо приєднатися до привітань на адресу всіх вчених і наукових співробітників. Здоров’я Вам і нових досягнень! Успіхів у роботі і щастя в особистому житті! Зі святом Вас, дорогі вчені мужі і вчені дами!
В 2018 році День науки в Україні припадає на 19 травня.
20 травня, неділя
Всесвітній день метролога
З того часу, як у людини з’явилися перші звивини в півкулях мозку (психіка), вона стала постійно стикатися з вимірами (це вже метрологія), цікаво, що права півкуля (емоції) завжди намагалася домінувати над лівою (логіка).
Всесвітній день метролога вибрано в ознаменування підписання 20 травня 1875 в Парижі, на міжнародній дипломатичній конференції знаменитої «Метричної Конвенції».
Хто ж такі метрологи? Чим займаються? Деякі плутають їх з метеорологами.
Тим часом, метрологія зародилася в далекій давнині і по словотворенню означає «наука про виміри». Метрологія проникає в усі науки і дисципліни, які мають справу з вимірюваннями і є для них єдиною наукою.
Засновником метрології для багатьох слов’ян є Д. І. Менделєєв.
Основні поняття, якими оперує метрологія,такі: вимірювання, засіб вимірювань, метрологія, методики виконання вимірювань.
Першим метрологічним законодавчим нормативним документом, відомим з історії людства, наприклад, в стародавньому Ізраїлі, можна вважати Старий Заповіт. “Не будете чинити кривди в суді, у мірі, у вазі та в мірі рідини. Вага вірна, тягарці вірні, ефа вірна, гін вірний буде в вас …”, – така вимога диктується в одній з книг П’ятикнижжя – Левіті (глава 19 , вірші 35-36).
У давнину дуже часто в якості мір довжини застосовували ширину зерна, наприклад, ячмінного. Також товщину волосини верблюда або мула.В арабів в VIII- IX ст. ячмінне зерно прирівнювалося до шести одиниць верблюжого волосся.
Актом англійського короля Едуарда I дюйм визначався як “три сухих круглих ячмінних зерна”. Ячмінні зерна або зерна пшениці, а іноді і плодів дерев, використовували в якості вихідної міри ваги, про що свідчить, наприклад, найменування міри “гран” – зерно.
Метр вперше був визначений як одна десятимільйонна частина чверті Паризького меридіана.
Морський вузол, наприклад, раніше визначали на ходу. У море скидали канат з рівномірно зав’язаними по всій довжині вузлами. Чим більше вузлів пройде за одиницю часу ,тим більше швидкість судна.
Стручок ріжкового дерева, насіння якого служили мірою маси, є і зараз одиницею виміру маси і об’єму, а також мірою чистоти золота, або відомий нам “карат”.
20 травня, неділя
Всесвітній день травматолога
Незважаючи на той факт, що в середньому людські ребра за рік роблять близько 5 мільйонів рухів, тільки для травматолога не секрет, що ключиця є кісткою, котра найбільш часто ламається.
Велика гомілкова кістка- одна з найміцніших, вона здатна витримувати навантаження до 1,5 тонн, тобто міцніше бетону.
Найбільшої довжини в людському скелеті є стегнова кістка. Її довжина, як правило, складає 27,5% від загального росту людини, а найменшою (3 – 4 мм) є кістка стремено, розташована в середньому вусі.
Людські кістки постійно оновлюються приблизно кожні 7 років. У дитячому віці кістки ще залишаються м’якими і гнучкими. Дуже важливо стежити за тим, наскільки правильно розвивається скелет дитини!
Традиційно своє професійне свято «Всесвітній день травматолога» лікарі- травматологи відзначають 20 травня. Травматологія, тобто хірургія ушкоджень, пращурка всіх хірургічних спеціальностей, отримала свій розвиток в результаті неминучості травм та поранень у всі часи і у всіх народів. Лікарі травматології кожен день стикаються з безліччю найрізноманітніших травм своїх пацієнтів, іноді трапляються дуже складні і важкі випадки, але завжди можна розраховувати на їхній досвід і компетентність.
У цей святковий день ми приєднуємося до численних привітань на адресу лікарів- травматологів та бажаємо їм міцного здоров’я, успіхів у їхній медичній практиці, сімейного щастя і більше посмішок, тому що коли ви посміхаєтеся кому-небудь, людина обов’язково посміхнеться вам у відповідь!
20 травня, неділя
День банківських працівників України
День банківських працівників відзначається в Україні щорічно 20 травня.
Цим святом держава, відповідно до Указу Президента України від 6 березня 2004 року № 316/04, підкреслює важливу роль банківської системи і значний внесок банківських працівників у розвиток економіки України та забезпечення її фінансової стабільності.
За роки незалежності в Україні побудована сучасна кредитно-фінансова система, запроваджена національна грошова одиниця, забезпечена її стабільність. Національний банк України створив електронну систему проведення розрахунків між банківськими установами та суб’єктами господарювання, казначейство, інші установи, організації та підприємства, які забезпечують повноцінне функціонування системи банків країни.
З 1950-х років кілька банків на півночі Італії стали видавати кредити сироварам під заставу сиру пармезан. Головки сиру зазвичай дозрівають 2-3 роки, банк поміщає їх у спеціальне сховище, а в разі неповернення грошей може просто продати.
Одна американська подружня пара в 1992 році пройшла процедуру банкрутства, однак з банку знову прийшло нагадування про борг. Банк, звичайно, вибачився, списавши помилку на автоматичну програму комп’ютера. Після вибачень розсилка нагадувань так і не припинилася. Подружжя звернулося до суду. Розглянувши скаргу, суддя з питань банкрутства виніс рішення оштрафувати комп’ютер, вилучивши 50 МБ постійної і 10 МБ оперативної пам’яті. У рішенні було сказано, що штраф може бути скасований, як тільки комп’ютер припинить виписку нових нагадувань.
20 травня, неділя
День пам’яті померлих від СНІДу
За даними ВОЗ, наприклад, в 2015 році 36,7 мільйона людей були інфіковані ВІЛ і 1,8 мільйона з них – діти. Переважна більшість людей з ВІЛ живе в країнах з низьким і середнім рівнем доходу. За оцінками, 2,1 мільйона людей в світі набули ВІЛ-інфекцію в цьому році. На сьогоднішній день мінімум 35 мільйонів осіб померли від причин, пов’язаних з ВІЛ, з них 1,1 мільйона в 2015 році.
За рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я кожну третю неділю травня проводиться День пам’яті померлих від СНІДу. Вперше цей день був відзначений ще в 1983 році в Сан-Франциско США. На той момент у світі було зареєстровано лише кілька тисяч випадків захворювання на цю страшну хворобу і про неї практично нічого не було відомо. Організаторами проведення акції пам’яті померлих від СНІДу стали люди, яких особисто торкнулася ця трагедія, котрі пережили біль втрати рідних і друзів.
Метою Дня пам’яті померлих від СНІДу є привернення уваги населення до цієї проблеми, профілактики цього захворювання, а також привернення уваги влади до соціального захисту ВІЛ-інфікованих.
Статистика померлих від СНІДу в світі катастрофічна. Від СНІДу померло людей вже більше, ніж було вбито у Другій світовій війні в цілому.
У День пам’яті померлих від СНІДу проводяться панахиди, ходи зі свічками, теле-та радіопрограми, просвітницькі акції, благодійні концерти, художні виставки, приурочені проблемам СНІДу.
В даний час завдяки останнім досягненням в розширенні доступу до антиретровірусної терапії (АРТ) життя ВІЛ-позитивних людей стало більш тривалим і більш здоровим. Крім того, отримані підтвердження того, що АРТ запобігає подальшу передачу ВІЛ.
Станом на середину 2016 року 18,2 мільйона людей в світі отримували АРТ, тобто 46% з 36,7 мільйона осіб з ВІЛ.
В 2018 році День пам’яті померлих від СНІДу припадає на 20 травня.
21 травня, понеділок
Всесвітній день культурного різноманіття в ім’я діалогу та розвитку
21 травня 2003 року вперше відзначався Всесвітній день культурного різноманіття в ім’я діалогу та розвитку. У зв’язку з цим Генеральний директор ЮНЕСКО Коїтіро Мацура звернувся до міжнародної громадськості з наступним посланням:
«Генеральна Асамблея Організації Об’єднаних Націй 20 грудня 2002 року в резолюції 57/249« Культура і розвиток »ухвалила проголосити 21 травня Всесвітнім днем культурного різноманіття в ім’я діалогу та розвитку і запропонувала всім державам-членам, міжурядовим органам, організаціям системи Організації Об’єднаних Націй і відповідним неурядовим організаціям, серед іншого, інформувати громадськість про цінність і важливость розмаїття культур і, зокрема, сприяти за допомогою освіти та засобів масової інформації усвідомленню позитивної ролі культурної різноманітності.
Сьогодні вперше цей День відзначається в усьому світі, і в цьому зв’язку я хотів би підкреслити першорядну важливість цієї події.
Статут ЮНЕСКО покладає на нашу Організацію обов’язок сприяти «збереженню своєрідності культури» її держав-членів. Проте в даний час цій культурі загрожують різні фактори: в одному випадку надмірний захист національної самобутності створює загрозу для культури різних меншин; в іншому – релігія чинить тиск на культуру. Нарешті, майже повсюдно під впливом галопуючої глобалізації зникають мови, втрачаються традиції, вразливі культури опиняються на узбіччі, а то і повністю зникають. Небезпека різкого скорочення широти культурного розмаїття дуже серйозна. Весь спектр веселки над нашою планетою не можна звести до одного із складаючих її кольорів і не піддати при цьому загрозі культурну спадщину майбутніх поколінь і виживання людства.
Усвідомлення цього факту визначило прийняття у 2001 р. Загальної декларації ЮНЕСКО про культурне різноманіття, яка супроводжується двадцятьма основними напрямками Плану дій і в якій пропонується нове розуміння взаємозв’язку між різноманітністю, діалогом і розвитком. Ці три поняття взаємопов’язані і дозволяють враховувати і оптимізувати культурні ресурси людства. Затвердивши цю Декларацію, держави – члени ЮНЕСКО зобов’язалися визнавати, захищати і активно пропагувати блага, пов’язані з культурною різноманітністю на місцевому, національному та міжнародному рівнях. Я з радістю відзначаю, що цей День, 21 травня ,святкується в дуже багатьох країнах світу. Нашим регіональним бюро доручено підтримувати всі ініціативи в цьому напрямку на основі встановлення справжніх партнерських зв’язків з громадянським суспільством.
Завданням ЮНЕСКО, як і ООН, не є організація культурної діяльності у світі. Однак вона може підтримати людей планети в їх сподіваннях і надіях. Саме в цьому сенсі має сприйматися святкування 21 травня, яке об’єднує нас сьогодні.
Загальна декларація ЮНЕСКО про культурне різноманіття – прекрасний інструмент діалогу та розвитку. Кожен з нас повинен прагнути до того, щоб плюралізм культур, завдяки встановленню діалогу між ними, став нашим спільним багатством. Тільки таким чином ми зможемо уникнути трагічних конфліктів і домагатися сталого розвитку, гарантувати який мають стійкість розмаїття культур і продовження конструктивного і предметного діалогу».
22 травня, вівторок
Міжнародний день біологічного різноманіття
Цікаві факти про жаб: жаби – це амфібії, що населяють практично всі частини світу. Вони живуть всюди – в водоймах або болотах, на землі, навіть на глибині декількох метрів в твердому шарі глини, на деревах. Найбільший представник жаб’ячого світу – жаба Голіаф (Conraua goliath). Ця гігантська жаба може важити більше трьох кілограмів, її довжина становить близько 90см. Найменші жаби, що живуть на Кубі, мають довжину тіла від 8,5 мм до 12 мм, одна з них цілком може поміститися на нігті вашого мізинця.
Двадцять другого травня щорічно відзначається Міжнародний день біологічної різноманітності.
Біологічне різноманіття продовжує скорочуватися, а екологічна рівновага все ще піддається змінам. Близько 60% екологічної системи деградує або використовується нерозважливо, що веде до втрати біологічного різноманіття і тяжких наслідків, які в найближчі 50 років можуть погіршитися.
Всесвітня спілка охорони природи виділяє сім основних факторів, що сприяють втраті біологічного різноманіття:
втрата та фрагментація природного середовища;
конкуренція з боку інвазивних видів;
забруднення навколишнього середовища;
глобальні кліматичні зміни;
опустелювання;
зростання населення і надмірне споживання;
безрозсудне використання природних ресурсів.
Багато з цих факторів є результатом діяльності людей.
Нагадаємо, що Міжнародний день біологічного різноманіття відзначається щорічно відповідно до рішення Генеральної Асамблеї ООН A/RES /55/201 від 08.02.2001 року.
23 травня, середа
Міжнародний день по викоріненню акушерських свищів
Акушерська фістула – одна з найбільш серйозних і трагічних травм, які можуть статися під час пологів.
Фістула (акушерський свищ) утворюється, головним чином, у жінок, що живуть в злиднях і в культурних умовах, де статус жінки і її самооцінка можуть майже повністю залежати від її заміжжя і здатності мати дітей. Акушерська фістула існує досі, тому що системи охорони здоров’я деяких країн не в змозі забезпечити доступну та якісну охорону материнства, включаючи планування сім’ї, кваліфіковані пологи, основні види та всебічні екстрені види акушерської допомоги, а також доступне за вартістю лікування фістули.
Акушерська фістула виліковна – їй можна запобігти в значних масштабах наступним шляхом: відстрочка першої вагітності; припинення шкідливих видів традиційних практик; забезпечення своєчасного доступу до акушерської допомоги.
Щорічно від 50 000 до 100 000 жінок у світі захворюють акушерською фістулою -це отвори, що утворюються в родових шляхах між родовим каналом і сечовим міхуром або прямою кишкою. Утворення акушерської фістули прямо пов’язане з однією з основних причин материнської смертності – ускладнених пологів.
Жінки, що мають акушерську фістулу, страждають від постійного нетримання, сорому, соціальної ізоляції і проблем зі здоров’ям, іноді це призводить до смерті. За оцінками ВООЗ, понад два мільйони молодих жінок в Азії і Африці на південь від Сахари живуть з акушерською фістулою без будь-якого лікування.
У 5% випадків народження живих дітей утворюється акушерська фістула, яка є причиною 8% всіх випадків смерті матерів. Це одна з чотирьох основних причин материнської смертності та захворюваня. Пацієнтам з неускладненою фістулою можна робити просту хірургічну операцію з усунення отвора в їх сечовому міхурі або прямій кишці. Завдяки такому лікуванню можна вилікувати до 90% пацієнтів з акушерською фістулою.
Міжнародна кампанія протидії цій хворобі, розпочата UNFPA і партнерами в 2003 році, тепер представлена в 50 країнах Африки, Азії та арабського регіону.
У своїй резолюції A/RES/67/147 Генеральна Асамблея ООН закликає міжнародну спільноту відзначати 23 травня як Міжнародний день по викоріненню акушерських свищів і надалі щорічно використовувати цю подію для значного підвищення рівня інформованості та активізації дій по недопущенню акушерських свищів.
24 травня, четвер
Європейський День парків
Парки дозволяють організувати гарний відпочинок і чудові розваги. Зараз, наприклад, Європа-парк в Німеччині серед парків розваг є найбільшим і другим за відвідуваністю парком розваг в Європі після Діснейленду в Парижі. Він знаходиться в містечку Руст в федеральній землі Баден-Вюртемберг на південному заході Німеччини.
Природні парки відрізняються від звичайних парків розваг. Вони не менш дивовижні і дуже цікаві, дозволяють доторкнутися до витоків живої природи і наблизитися до первозданного відчуття радості життя.
Європейський День парків був організований Федерацією Європарк – це європейська організація, яка об’єднує природні території, що охороняються, в тридцяти шести європейських країнах. Проведений у перший раз в 1999 році, цей день тепер святкується щорічно по всій Європі 24 травня.
Дата святкування була обрана не випадково – саме 24 травня 1909 у Швеції було створено перший з дев’яти Європейських Національних Парків.
Сьогодні Європейський день парків символізує міжнародну солідарність територій, що охороняються. Захід організований з метою підвищення статусу заповідників Європи, а також для того, щоб викликати суспільну підтримку їх роботи.
У цей день проводяться численні заходи на території заповідників і навколо них, приурочені святкуванню природної краси Європи та її культурного надбання, висуваючи на перший план їх захист як в даний час, так і в майбутньому.
24 травня, четвер
День слов’янської писемності і культури
В Україні День слов’янської писемності й культури встановлено відповідно Указу Президента України від 17 вересня 2004 року № 1096/2004 і відзначається щорічно 24 травня.
24 травня День слов’янської писемності і культури. Свято встановлено постановою Президії Верховної Ради Української РСР від
30.01.91 N 568-I “Про День слов’янської писемності і культури”.
Щорічно 24 травня у всіх слов’янських країнах урочисто прославляють святих Кирила і Мефодія – творців слов’янської писемності.
24 травня православна церква згадує святих рівноапостольних братів Кирила і Мефодія. Брати були православними ченцями, слов’янську абетку створили у грецькому монастирі.
Слов’янська писемність була створена в IX столітті, близько 862 року. Новий алфавіт отримав назву «кирилиця» в честь візантійця Костянтина, який, прийнявши чернецтво, став Кирилом. А допомагав йому в богоугодній справі освіти слов’янських народів старший брат Мефодій.
Кирило створив слов’янську абетку на основі грецької, суттєво змінивши її, щоб передати слов’янську звукову систему. Були створені дві абетки – глаголиця і кирилиця.
25 травня, п’ятниця
День зниклих безвісти дітей
Щорічно у всьому світі відбувається безліч трагедій, в тому числі зникнення дітей. Коли безвісти пропадають діти, надії на те, що вдасться встановити їх подальше місцезнаходження або долю, залишається дуже мало. Це є тяжким ударом для рідних і близьких, але ще більшою загрозою для постраждалих дітей.
Причини зникнення дітей можуть бути дуже різними. Одні, розчарувавшись в обставинах, що склалися, самі йдуть з дому, інших дітей викрадають зловмисники. Чи можна уникнути подібних трагедій?
У групі ризику знаходяться не тільки підлітки і маленькі діти, пропадають іноді і немовлята. Статистика показує, що щорічно, наприклад, в США пропадають близько 460 000 дітей, у Німеччині ця цифра становить близько 100 000 дітей, у Канаді щорічно пропадають до 40 тисяч, у Великобританії – до 140 000, а в Індії ця цифра становить 70 тисяч дітей і підлітків.
Значну частину дітей все ж знаходять і повертають додому. Однак деякі так ніколи і не повертаються. Вони можуть стати жертвами вбивства, работоргівлі або бути викраденими для інших кримінальних цілей.
Для вираження солідарності зі зниклими дітьми та їхніми родинами, для підтримки їх у цій трагічній ситуації, європейським співтовариством був створений Міжнародний день зниклих безвісти дітей. Він відзначається щорічно з 2002 року за підтримки Європейської федерації з розшуку зниклих і тих,котрі стали жертвами сексуальної експлуатації, дітей – 25 травня.
Ініціатива проведення цього Дня виникла спочатку в США: 25 травня 1979 року народження, після занять в школі не повернувся додому шестирічний хлопчик на ім’я Евіан Пейтс. За пошук дитини взялася не тільки поліція і місцева громада. Звістка про трагедію не залишила байдужим все американське суспільство, але знайти хлопчика так і не вдалося. Минуло чотири роки після цієї трагедії, і президент США Рональд Рейган оголосив 25 травня Національним днем зниклих безвісти дітей.
У 1984 році в США організували Національний Центр пошуку зниклих безвісти дітей. У 1997 році, так само з ініціативи США, був створений Міжнародний центр пошуку зниклих безвісти дітей, а також дітей, які стали жертвами експлуатації – International Center for Missing and Exploited Children (ICMEC).
Спільні зусилля широкої громадськості значно збільшують шанси на те, що вдасться встановити обставини зникнення і місцезнаходження зниклої дитини, своєчасно надати допомогу, попередити розвиток ще більшої трагедії, якщо це можливо.
Будьмо пильні!
25 травня, п’ятниця
День філолога
Філологія- одна з найцікавіших наук, яка включає в себе цілу сукупність наукових напрямків, що вивчають нашу багату культурну спадщину, виражену як в літературній творчості, так і в мовній культурі. Ця велика область знань дозволяє професійно проводити аналіз письмових текстів, спираючись на їх зміст, стилістичну і мовну конструкції, встановлюючи з високою точністю унікальну історію і сутність особливої духовної культури даного суспільства.
Любов до слова, а саме такий сенс в перекладі з давньогрецької означає поняття філологія, стала основою діяльності для багатьох випускників та викладачів філологічних факультетів. Саме випускники цих факультетів є одними з найбільших щирих поціновувачів духовної культури і літературної творчості у всьому світі.
Своє професійне свято – День філолога, за даними проекту DilovaMova.com, вони відзначають 25-го травня, слідом за Днем слов’янської писемності і культури, який в Росії та Україні має одну спільну дату – 24-е травня. День філологів давно перейшов кордони багатьох держав і по праву його вже можна назвати міжнародним професійним святом фахівців, які представляють ті науки і напрямки, які в своїй сукупності об’єднує філологія. Лінгвісти і літературознавці, вчителі та викладачі в галузі літератури і мови, бібліотекарі та перекладачі й усі, хто пов’язав свою освіту і професійну діяльність з філологією – це надзвичайно прогресивний прошарок будь-якої нації. Вони щодня стоять на варті наших культурних і духовних цінностей, не дозволяючи неуцтву проникати і пускати своє коріння в середовищі нашого підростаючого покоління, допомагають сучасному суспільству зберігати актуальні знання, протидіючи плутанині і втраті смислових зв’язків наших власних культурних традицій.
У День філолога ми приєднуємося до всіх привітань, які приходять на адресу всіх наших фахівців! Бажаємо Вам успіхів і здоров’я, радості та щастя! Ваша робота і Ваші зусилля відкривають для нас нові горизонти, служать зразковим прикладом глибоких пізнань для нас і наших нащадків, збагачують і надають особливу яскравість всьому нашому суспільному життю! З професійним святом Вас!
25 травня, п’ятниця
Останній дзвоник
З четвертої п’ятниці травня в школах починаються традиційні “Останні дзвінки”. Ось і прийшов час багатьом старшокласникам прощатися зі школою. Привітайте своїх друзів і знайомих із закінченням школи і виходом до “великого життя”!
Обов’язково зафіксуйте цей прекрасний момент. Зробіть фотографії. Це справжне, і тільки ваше свято. Нехай не перше і не останне, але дуже значне.
Останній дзвінок зовсім не означає, що вам більше не доведеться брати участь у шкільному житті, адже випускник дорослішає. У нього колись буде і своя сім’я. Буде чудова нагода розповідати про цю подію своїм дітям, а, головне, ще й ще раз брати участь в останньому дзвонику – скільки душа забажає.
Удачі вам і нехай ваш останній дзвінок стане одним з найприємніших спогадів!
В 2018 році Останній дзвоник припадає на 25 травня.
26 травня, субота
День працівників видавництв, поліграфії і книгорозповсюдження України
День працівників видавництв, поліграфії і книгорозповсюдження відзначається в Україні згідно з Указом Президента № 563/99 від 25 травня 1999 року щорічно в останню суботу травня.
Першою українською друкарнею можна вважати краківську друкарню Швайпольта Фіоля, в якій у 1491 році з’явилися перші книги, надруковані кирилицею. Друкарня Фіоля видавала книги для України та суміжних країн, вона почала видання книг на кирилиці в тій формі, яку продовжили друкарні в Україні.
Першу друкарню в Україні заснував у Львові Іван Федоров-Федорович. Вона діяла впродовж 1573-1575 рр.., а першою виданою на українських землях книгою став «Апостол» (в 1574 р.), який історично започаткував розвиток друкарства в Україні.
Справжнім шедевром друкарського мистецтва стала Острозька Біблія, завершена в 1581 р. Острог став також першим в Україні центром видання тогочасної публіцистики, яку пізніші дослідники назвали «полемічною літературою».
Одним з осередків книгодрукування в Україні була Печерська Лавра. Заснована в 1616 р., Київська лаврська друкарня працювала три сторіччя.
Крім друкарень кириличного шрифту, в Україні працювали і латинсько-польські: першою була невелика друкарня у Львові, що діяла в 1592 – 1602 рр.
Всього в Україні в 1574 – 1648 рр. діяло 25 друкарень. Головними центрами видавничої діяльності були великі торговельні міста – Київ, Львів, Острог: тут були не лише кадри ремісників, книжників, редакторів, але й можливості ширшого збуту. При великих друкарнях були свої книгарні. Продажем книжок займалися також працівники друкарень, купці і крамарі, які розповсюджували книги разом з іншими товарами.
Був в Україні і негативний досвід руйнації книговидання, починаючи з 1720 р., коли Петро І заборонив своїм указом друкування книг українською мовою.
Українське книговидання часами трохи жевріло, але не помирало. Навіть у складний період між першою і другою світовими війнами в Галичині існувало близько 50 українських видавництв.
Причиною відносного зменшення українських видань в радянські часи була, в першу чергу, урядова політика. З 1930 до 1939 року українська книга в кількісному вимірі скоротилася з 6394 до 1895 видань.
В даний час перед українською книгою і тими, хто займається її розповсюдженням, постала інша серйозна проблема – ринкові відносини. Як зауважив академік Я. Ісаєвич, «можливість« жити з видання »якраз і є показником зрілості суспільства, яке бажає і може забезпечити функціонування культури в ринкових умовах».
Щоб видавати книжку, треба розуміти її неминущу цінність, треба вміти її берегти і передавати з покоління в покоління. Це вічний духовний скарб народу.
В 2018 році День працівників видавництв, поліграфії і книгорозповсюдження України припадає на 26 травня.
27 травня, неділя
День Святої Трійці. П’ятидесятниця
Після вознесіння Ісуса Христа настав десятий день: це був п’ятдесятий день після Воскресіння Христового. У євреїв було велике свято П’ятидесятниці в пам’ять Синайського законодавства. Всі апостоли разом з іншими учнями Христовими та іншими віруючими одностайно перебували в одній світлиці в Єрусалимі.
Була третя година дня за єврейським рахунком часу, тобто, по-нашому – дев’ята година ранку. Раптом зчинився шум з неба, ніби буря раптова зірвалася, і переповнила весь той дім, де перебували учні Христові. І з’явилися вогненні язики і спочили (зупинилися) по одному на кожному з них. Всі сповнилися Духа Святого і стали славити Бога різними мовами, яких раніше не знали.
Так Дух Святий, за обітницею Спасителя, зійшов на апостолів у вигляді вогненних язиків, на знак того, що Він дав апостолам здатність і силу для проповіді Христового вчення всім народам; зійшов же у вигляді вогню на знак того, що має силу спалювати гріхи й очищати, освячувати й зігрівати душі.
В Єрусалимі в той час було багато євреїв, які прийшли з різних країн на свято. Апостоли вийшли до них і стали проповідувати на їх рідних мовах воскреслого Христа. Проповідь так подіяла на тих, хто слухав її, що багато хто повірив і стали питати: «Що ж нам робити?» Петро відповів їм: «Покайтеся і хрестіться в ім’я Ісуса Христа на прощення ваших гріхів, тоді і ви отримаєте дар Святого Духа»
Таких, що увірували в Христа і охоче прийняли хрещення, виявилося того дня близько трьох тисяч чоловік. Так почало будуватися на землі Царство Боже, тобто Церква Христова.
Православні християни в цей день прикрашають будинки і храми зеленими гілочками, квітами.
Звичай цей йде ще від старозавітньої Церкви, коли будинки і синагоги прикрашалися зеленню в П’ятидесятницю в пам’ять того, як при Сінайській горі все цвіло і зеленіло в день, коли Мойсей отримував скрижалі закону. Сіонська світлиця, де на апостолів зійшов Святий Дух, у той час, за загальним звичаєм, теж була прикрашена гілками дерев і квітами.
А ще квітучі гілки нагадують нам про те, що під дією благодаті Божої людські душі розцвітають плодами чеснот.
В 2018 році День Святої Трійці, П’ятидесятниця, припадає на 27 травня.
27 травня, неділя
День міста Київ
Найдовша вулиця Києва – Броварський проспект. Її довжина близько 14 км. Найкоротша вулиця недалеко від Арсенальної площі – Інженерний провулок. Його довжина менш ніж 50 метрів. Тут знаходяться всього 3 будинки. Найширша київська вулиця, звичайно ж, Хрещатик. Її ширина досягає 75 метрів від будинку до будинку. Найвужча вулиця, де ширина проїжджої частини всього 5,4 метра – Георгіївський провулок.
Найдавніша вулиця Києва, котрій понад тисячу років – Володимирська.
День міста Київ святкують в останні вихідні травня. Перше святкування Дня Києва відбулося наприкінці травня 1982 року – 1500-річчя Києва. Ця урочиста подія, при всій своїй помпезності, торкнулася серця киян. З 1984 року почалися регулярні вернісажі на Андріївському узвозі. А в останню неділю травня 1987 вперше було офіційно відзначено День міста Києва.
Київ є столицею України і найбільшим містом, містом-героєм України. Знаходиться на річці Дніпро. Місто є культурним і урядовим центром країни. Міста обласного значення Київської області: м. Біла Церква, м. Березань, м. Бориспіль, м. Бровари, м. Васильків, м. Ірпінь, м. Переяслав-Хмельницький, м. Прип’ять, м. Ржищів, м. Славутич, м. Фастів.
Міста районного значення Київської області: м. Богуслав, м. Боярка, м. Вишгород, м. Вишневе, м. Кагарлик, м. Миронівка, м. Обухів, м. Сквира, м. Тараща, м. Тетіїв, м. Узин, м. Українка, м. Чорнобиль, м. Яготин.
Розташований Київ на півночі центральної частини України. З 30 січня 1918 по грудень 1919 року та з червня 1934 по 24 серпня 1991 року – столиця УРСР. У силу свого історичного значення Київ як центр Древньої Русі з IX по XII століття і зараз називається “Матір’ю міст руських».
В 2018 році День міста Київ припадає на 27 травня.
27 травня, неділя
День хіміка
Хімікам давно відомо, що довжина 100 мільйонів атомів водню в одному ланцюзі становить один сантиметр, а ось для забезпечення стандартного польоту сучасного літака необхідно близько 80 тонн кисню. Стільки ж кисню виробляє 40 тисяч гектар лісу під час фотосинтезу.
Близько 7 мг золота можна витягнути з однієї тонни води з океану, уявіть, близько 10 мільярдів тонн золота містять води Світового океану, а під дією соєвого соусу відбувається хімічна реакція, яка змушує навіть вбитого кальмара «танцювати» на тарілці.
Найбільша кількість хімічних елементів відкрив Карл Шеллі, провідний канадський дослідник. До найтоншої матерії, яку може побачити людина, відносяться стінки мильної бульбашки.
Перехід речовини з твердого в газоподібний стан називається в хімії сублімацією, а ось крім ртуті при кімнатній температурі в рідку речовину переходять францій і галій.
Одним з найлегших металів вважається літій. До найпоширенішої речовини в світі відноситься водень. Залізо можна легко перетворити у газ, якщо його нагріти до 5 тисяч градусів Цельсія і т.д.
Щорічно в останню неділю травня святкується день хіміка і вшановуються працівники хімічної та нафтохімічної промисловості промисловості.
Сердечно вітаємо трудівників нафтохімічної, хімічної, мікробіологічної і хіміко-фармацевтичної промисловості, освіти, наукових, дослідних і проектних організацій нафтохімічного комплексу області з професійним святом – Днем хіміка!
Свято відзначається згідно з Указом Президії Верховної Ради СРСР від 01.10.1980 N3018-Х «Про святкові і пам’ятні дні», в редакції Указу Президії Верховної Ради СРСР від 01.11.1988 N9724-XI «Про внесення змін до законодавства СРСР про святкові і пам’ятні дні».
В Україні День хіміка встановлено відповідно до Указу Президента України від 7 травня 1994 року № 219/94 і відзначається щорічно також в останню неділю травня.
В 2018 році День хіміка припадає на 27 травня.
28 травня, понеділок
День прикордонника
З тих пір, як на нашій планеті стали виникати ті чи інші держави, проявилася гостра необхідність у захисті та охороні їх кордонів і територій. Жодній з держав ще ніколи не вдавалося зберегти свою ідентичність, не приділяючи особливої уваги цілісності тієї риски, яка, нехай умовно, але відрізняє одне соціальне суспільство від іншого – кордону.
У нашій історії цій темі надається величезне значення. Прикордонник – один з перших, хто стоїть на шляху до збереження спокою, благополуччя та цілісності нашого суспільства. Їх подвигам і самовідданості присвячено немало публікацій. Про їх героїзм і кмітливість ходять справжні легенди. У цих легендах зберігається вагома частка правди, яка просто взята з життя, їх буднів, історії, традицій і фактів, що мають місце бути.
Професійне свято прикордонника в багатьох країнах колишнього соцтабору, до яких належить Україна і Росія, Білорусь, Киргизія і Таджикистан, за даними проекту DilovaMova.com, відзначається 28-го травня. Це не випадкова дата. У цей день Декретом Раднаркому, в далекому постреволюційному 1918-му році, була заснована Прикордонна охорона РРФСР і створено Головне управління державної прикордонної охорони нового соціального суспільства. Цей закон окреслив на геополітичній карті тих років одне з найпотужніших і найбільших держав у світі – СРСР. Це була гігантська держава, що зайняла згодом одну шосту частину суші. На охорону її суверенних кордонів було поставлено колосальну кількість зусиль і в переважній більшості вони повністю виправдалися.
Історія не стоїть на місці і, виконавши свою роль у розвитку сучасного суспільства, ця держава пішла, передавши своїм нащадкам велику і багату спадщину, досвід та ефективні методи, випробувані часом і практикою. Примітно, що сучасна Російська Федерація- єдина держава, своєрідний рекордсмен за кількістю країн-сусідів:на даний момент вона межує з шістнадцятьма країнами.
Специфіка та напрацювання, сучасні технології і мудрий підхід аж до цього часу дозволяють нашим прикордонникам на належному рівні підтримувати цілісність і суверенність державних кордонів, всіх ділянок та територій.
Віддаючи данину поваги до всіх, хто ніс і зараз продовжує нести прикордонну службу, охороняючи наш мир і спокій, професійне свято прикордонників в багатьох країнах колишнього Радянського Союзу закріплено відповідними Указами та постановами на законодавчому рівні. В Україні День прикордонника закріплений Указом Президента нашої незалежної України № 308, датованим 25-м травня 1992-го року, а пізніше Указом Президента України № 431/2003 від 21-го травня 2003 го року.
У цей День ми приєднуємося до всіх привітань на адресу ветеранів і службовців прикордонних служб! Бажаємо їм завжди мати високий бойовий дух, міцне здоров’я і надійне домашне вогнище! З святом Вас, дорогі прикордонники! Успіхів і миру Вам і Вашим родинам!
29 травня
Міжнародний день миротворців
31 травня
Всесвітній день без тютюну