Увага!!! Звенигородська ОДПІ ГУ ДФС у Черкаській області інформує:

Укотре в Україні вiдбулося декларування доходів громадян, які не є податковими агентами. Кампанія декларування у 2016 році має свої відмінності від попередніх років. У зв’язку з набранням чинності з 01.01.2015 норми Закону України від  28 грудня 2014 року № 71 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» щодо поширення на фізичних осіб порядку оподаткування доходів військовим збором, за результатами 2015 року фізичні особи визначають податкові зобов’язання як з податку на доходи фізичних осіб, так і з військового збору.
Нагадуємо, що відповідно до ст. 163 Податкового кодексу України (далі – ПКУ)  підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб загальний річний оподатковуваний дохід, який включає доходи як з джерел їх походження в Україні, так і іноземні доходи.
Відповідно до п.п. 1.2 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX ПКУ об’єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені ст. 163 ПКУ. Ставка збору – 1,5 відс. об’єкта оподаткування. При цьому нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 ПКУ. Підпунктом 168.2.1 п. 168.2 ст. 168 ПКУ передбачено, що платник податку, що отримує доходи від особи, яка не є податковим агентом, та іноземні доходи, зобов’язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати декларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок з таких доходів.
Обов’язок з подання річної декларації про майновий стан і доходи виникає у разі:
– отримання окремих доходів, з яких при їх нарахуванні чи виплаті протягом 2014 року податок не утримувався;
– отримання доходів від фізичних осіб, які не мають статусу податкових агентів (наприклад, дохід від надання нерухомості в оренду фізичній особі, яка не є суб’єктом підприємницької діяльності);
– отримання іноземних доходів;
Обов’язок платника податку щодо подання декларації вважається виконаним, якщо він отримував доходи:
– виключно від податкових агентів;
– від операцій продажу (обміну) майна, дарування при нотаріальному посвідченні договорів, за якими був сплачений податок на доходи фізичних осіб.
Декларацію про доходи повинні подавати:
– фізичні особи, які отримували доходи, з яких при їх нарахуванні податок на доходи фізичних осіб не утримувався;
– фізичні особи, які отримували дохід від особи, яка не є податковим агентом;
– фізичні особи, які отримували іноземні доходи;
– фізичні особи, які отримували доходи одночасно від декількох податкових агентів, якщо сума такого доходу за будь-який календарний місяць звітного року перевищила десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня звітного року;
– фізичні особи – резиденти, які виїжджають на постійне місце проживання за кордон;
– фізичні особи – підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування;
– фізичні особи – підприємці, зареєстровані протягом року в установленому законом порядку або перейшли із спрощеної системи оподаткування на загальну;
– фізичні особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність;
– іноземці та особи без громадянства, які стали на облік в органах ДПС як самозайняті особи;
– особи, які займають посади, пов’язані з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (держслужбовці), а також претендують на зайняття відповідних посад.
Зокрема, це стосується репетиторів, ведучих весіль, що надають платні послуги, нянь, прибиральниць, власників житла, які здають його у найм тощо, ( найчастіше неоподатковувані доходи отримують репетитори, ведучі весіль та інших свят, няні, прибиральниці та інші).
Громадяни, які у 2015 році не були зареєстровані суб’єктами підприємницької діяльності, але надавали репетиторські послуги фізичним особам, організовували свята, наглядали за дітьми, надавали клінінгові послуги тощо, повинні задекларувати свої доходи. А відтак, нарахувати і сплатити до бюджету податок з таких доходів за ставкою 15 % або 20 % залежно від розміру доходу, а також військовий збір за ставкою 1,5%.
«Якщо декларація самостійно не  подана платником податків, контролюючим органом будуть вживатися контрольно-перевірочні заходи і самостійно буде визначатися сума податку, яка підлягає сплаті, але уже із нарахуванням штрафних санкцій у розмірі 25% від суми не сплаченого податку. Якщо ж доходи задекларовано, а податок не сплачено, то при затримці до 30 календарних днів штрафна санкція  складає 10 відсотків суми податкового боргу;  а при затримці більше 30 календарних днів,  – вже 20 відсотків. Крім того, передбачено ще й адміністративну відповідальність.
Передбачена відповідальність за неподання або несвоєчасне подання декларації про майновий стан і доходи.
Відповідно до ст. 164 прим. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення від 07 грудня 1984 року № 8073-Х неподання або несвоєчасне подання громадянами декларацій про доходи чи включення до декларацій перекручених даних, неведення обліку або неналежне ведення обліку доходів і витрат, для яких законами України встановлено обов’язкову форму обліку, –тягне за собою попередження або накладення штрафу у розмірі від трьох до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (51-136 грн.).
Звенигородська ОДПІ ГУ ДФС у Черкаській області вдячні тим громадянам і представникам бізнесу району, які сумлінно сплачують податки і збори. Адже, сумлінна сплата податків, як і своєчасне декларування своїх доходів, це обов’язок доброчесних громадян перед своєю державою та народом.