Святковий стіл: які наїдки не перевантажують організм?

Зрозуміло, що святкування Нового року, Різдва Христового, Старого Нового року не обійдеться без застілля, що в кожній родині готуватимуть більше страв, аніж зазвичай, і що їжа ця буде калорійна й не дуже корисна. Проте підхід до її приготування та споживання можна максимально спростити усім на користь. Ось кілька простих, але дієвих порад щодо святкового меню:
*Зменште кількість смажених страв на святковому столі. Ті ж м’ясо і рибу можна подавати у вареному, тушкованому чи запеченому вигляді (так і більше корисних речовин збережеться, і засвоюватись наїдки будуть набагато легше, особливо організмом тих, що мають проблеми зі здоров’ям, а також дітей).
*Щоби їжа добре перетравлювалася в шлунку, споживайте достатню кількість соусів (особливо ягідних), а також овочів (навіть квашених огірків-помідорів, капусти), аби зменшити бродіння в кишківнику.
*Перед тим як готувати м’ясо і рибу, вимочуйте їх або використовуйте для приготування маринади (ягідні чи фруктові соки, мінеральну воду, кефір або спеціально приготовлені), вони стають м’якшими і краще засвоюються.
*У святковому меню повинні переважати овочеві страви, а не м’ясні чи борошняні. Їх має бути в три-чотири рази більше, ніж інших (не обов’язково в сирому вигляді – можна приготувати овочеві запіканки, паштети, млинці тощо).
*Припильнуйте, щоб були присутні корисні натуральні напої (бажано уникати солодких газованих, навіть соків – магазинних і вичавлених власноруч, адже вони містять багато цукру). Ідеальний напій – узвар із невеликою кількістю меду або ж зовсім несолодкий. Можете приготувати морс із журавлини, ледь цукрований.
*Десерти готуйте самим, а не купуйте (приготуйте, наприклад, сухофрукти в шоколаді, струдель із ягідною чи фруктовою начинкою, желе (в жодному разі не ті, що продають у пакетах!). А якщо вже дуже хочеться солодкого, оберіть хороший 75-відсотковий чорний шоколад чи зефір, який містить яєчний білок (але якщо зефір штучний, краще від нього відмовитися, оскільки патока є стресом для печінки).
*Між прийомами їжі намагайтеся виходити на свіже повітря – це стимулює обмін речовин.
*Гарно декоруйте стіл, використовуючи різноманітні свічки, серветки, ялинкові прикраси. Подавайте страви у вишуканому посуді. Накладайте на тарілку невеликі порції. Не накидайтеся на їжу. Насолоджуйтесь під час їди більше спілкуванням, аніж наїдками, адже для того ви й зібралися за новорічним столом.
*Ретельно продумайте святкову програму, щоб гості не нудьгували і з цієї причини не наминали все, що бачать. Було б добре влаштувати танці і співи, адже в ідеалі під час святкування будь-якої урочистої події людина повинна задіяти всі органи чуття: все побачити, понюхати, скуштувати, насолодитися смаком, до всього торкнутися і, крім того, ще й задовольнити свої соціальні й душевні потреби. Зрештою, те, що сьогодні не вдалося з’їсти, можна залишити на завтра.