Що робити батькам із дитячими страхами?

Почнемо з того, чого робити не варто. Якщо дитина говорить, що їй страшно, не варто говорити у відповідь «Чого ти боїшся, ти ж дорослий», «Не видумуй, нічого страшного!», «Щоб я такого не чула більше». Такими словами ми тільки підсилюємо страхи дитини. До того ж дитина починає відчувати, що батьки її не розуміють і не підтримують.

Не варто і формувати страхи у дітей. Для кожного віку є свій особливий страх, тому створювати нові не потрібно. Ось слова, які «допоможуть» швидше закріпити страх у дитини: «Прийде….(Баба-Яга, міліція, дядько) і забере тебе», «Ми віддамо тебе в інтернат», «Не будеш слухатись (їсти, спати, одягатись) зроблю укол ( заведу в дитсадок, покличу міліцію)».

Коли дитина говорить про страх, їй допоможуть слова «Ми тебе розуміємо, любимо», «Я не дам образити тебе», «Я теж колись боялась», «Разом нам не страшно». Обіймайте дитину, коли їй страшно і дайте зрозуміти, що вона не сама.
Якщо дитина часто говорить про те, що боїться, або ж ви спостерігаєте часто неспокійний сон, знервованість, якщо дитина боїться того, що інші вже переросли, зверніться до спеціалістів і дотримуйтесь деяких правил.
1. Не зачиняйте дитину в темній кімнаті, не залишайте наодинці з тим, що викликає страх.
2. Не підсилюйте страх і не насміхайтесь.
3. Грайтеся іграшками і перетворюйте те, що дитина боїться, у добрі ситуації (наприклад, дитина боїться собаки, а в грі собака врятувала дитину з води).
4. Слідкуйте за тим, щоб не перевантажувати емоції дитини. Перегляньте, які мультфільми дитина дивиться, якими іграшками вона грається, що їй говорять інші дорослі.
5. Готуйте дитину до важливих подій – далеких поїздок, вступу в дитсадок або школу. Складайте казки, придумуйте історії, розігруйте ситуації з іграшками – все це допоможе дитині адаптуватись до нових умов.
6. Підтримуйте самооцінку дитини, заохочуйте її самостійність.
Нормальний розвиток дитини передбачає певні страхи, для яких не потрібно робити нічого надзвичайного – просто підтримуйте дитину, заспокоюйте, коли вона боїться. Проте, є й інші страхи – невротичні, які не проходять з часом і негативно впливають на самопочуття і поведінку дитини. Тут без допомоги психолога вам не обійтись.
Пам’ятайте, що батьківська любов творить чудеса. Любов’ю можна побороти будь-які страхи дітей.