25 цікавих фактів про Новий рік

Святкування Нового року є одним із найдавніших свят. Вперше ми зустрічаємо згадку про нього у стародавньому Вавилоні понад 4000 років тому. Близько 2000 року до нашої ери вавилонський новий рік починався разом з першим молодиком (коли на небі вперше з’являвся серпик молодого місяця) після свята весняного рівнодення (перший день весни).
Новий рік – свято, яке відзначається багатьма народами відповідно до прийнятого календаря, яке наступає в момент переходу останнього дня року в перший день наступного року. В країнах європейської культури Новий рік святкується 1-го січня. При всьому розмаїтті, новорічно-різдвяні свята в різних країнах мають спільні риси: це прощання зі старим роком, сподівання, що неприємності залишаться в минулому, а в новому році все зміниться на краще. Але, незважаючи на це, кожна країна дотримується своїх традицій.
1. Перші документальні свідчення про традиції наряджати ялинку відносяться до початку XVII століття. Як стверджують історики, перші прикрашені в честь Різдва дерева з’явилися в Ельзасі (тоді це була частина Німеччини, нині – Франція). Для зрубаних ялин, сосен і буків святковими прикрасами служили троянди з кольорового паперу, яблука, печиво, шматочки цукру і блискітки.
2. Перша скляна ялинкова куля була зроблена в Тюрінгії (Саксонія) в XVI столітті. Промислове масове виробництво ялинкових іграшок почалося тільки в середині XIX століття також в Саксонії. Майстри-склодуви видували іграшки зі скла, а їх помічники вирізали з картону дзвіночки, сердечка, фігурки птахів і звірів, кулі, шишки, горіхи, які потім розфарбовували яскравими фарбами.
3. Електричною гірляндою з різнокольорових лампочок вперше була прикрашена ялинка американського Білого дому в 1895-му році.
4. Традиція відзначати Новий рік 1 січня з’явилася на Русі указом Петра I з 1700 року. До цього церковний Новий рік відзначали 1 березня, а світський – 1 вересня.
5. У 1903 році в різдвяному випуску дитячого журналу «Малятко» було опубліковано вірш Раїси Адамівни Кудашевої «Ялинка», а через 2 роки композитор-аматор Леонід Карлович Бекман поклав текст на музику – так побачила світ всіма улюблена пісня «В лесу родилась елочка» .
6. З 1918 по 1935 роки ялинка, як символ Різдва, в Росії перебувала під забороною: радянська влада назвала Різдво Христове і всі ритуали, пов’язані з ним, буржуазними забобонами і мракобіссям. З 1935 року, за указом Сталіна, Різдво перетворилося на Новий рік, а Вифлеємська зірка – в червону п’ятикутну зірку. Тоді ж вперше з’явилися Дід Мороз і Снігуронька.
7. З 1949 року 1 січня вважається в нашій країні неробочим днем.
8. В Ефіопії Новий рік відзначають 11 вересня. Крім того, в цій країні досі користуються старим Юліанським календарем.
9. У народних казках Діда Мороза називають різними іменами: Мороз Іванович, Мороз Червоний Ніс, Зимник, Дід Тріскун.
10. Снігуронька святкує свій день народження в ніч з 4 на 5 квітня, а її батьківщиною вважається село Щеликово Костромської області: саме там в 1873 році Олександр Островський написав п’єсу «Снігуронька». Найбільшу популярність Снігуронька, як внучка Діда Мороза, отримала в 50-і роки ХХ століття завдяки Кремлівським ялинкам, сценарії для яких писали Лев Кассиль і Сергій Михалков.
11. У Стародавньому Римі Новий рік зустрічали в березні: саме в цей час починалися польові роботи. У 46 році до н.е. римський імператор Юлій Цезар переніс початок року на 1 січня. Названий його ім’ям Юліанський календар поширився по всій Європі.
12. У Франції до 755 року початком року вважали 25 грудня, потім його перенесли на 1-е березня. У XII столітті початок року приурочили до Великодня, а з 1564 року за указом короля Карла IX початок року було призначено на 1 січня.
13. В Англії Новий рік довго відзначався 25 березня, в День Благовіщення, і тільки в 1752 році першим днем Нового Року визнали 1 січня. До того часу в Шотландії Новий Рік починався 1 січня вже більше 150 років.
14. Ескімоси відзначають Новий рік з приходом першого снігу.
15. На Кубі в Новий рік весь посуд в будинку наповнюють водою, яку потім вихлюпують на вулицю в новорічну ніч, щоб змити всі гріхи. Новий рік на Кубі називається Днем Королів.
16. У Греції глава сім’ї в новорічну ніч на вулиці об стіну будинку розбиває плід граната. Удачу обіцяють, якщо зерна розлетілися в різні боки .
17. Мусульманський Новий рік – Навруз – відзначають в день весняного рівнодення, 21 березня. Зазвичай на його святкування відводиться 1-2 дні, а в Ірані – не менше 5 днів.
18. В Італії існує незвичайна традиція: викидати з вікон у новорічну ніч старі речі. Це може бути як одяг і посуд, так і меблі. Вважається, що чим більше старих речей буде викинуто в новорічну ніч, тим більше багатства і удачі принесе Новий рік.
19. В Ізраїлі Новий рік відзначають двічі – 1 січня, по-європейськи, і ще раз – у вересні.
20. В Індії Новий рік святкують 1 січня, а в Непалі – 17-18 квітня.
21. У Таїланді 1 січня Новий рік відзначається неофіційно. «Офіційне» святкування Нового Року проходить в квітні і супроводжується водними битвами.
22.Південній півкулі не пощастило в сенсі новорічної атмосфери, оскільки Новий Рік у них припадає на середину літа, і вони замість сосен і ялинок наряджають евкаліпти.
23. Під Новий рік в Тибеті все печуть пиріжки і роздають їх перехожим. Вважається, що багатство в новому році безпосередньо залежить від кількості розданих пиріжків.
24. У 1843 році в Лондоні була надрукована перша новорічна листівка – так з’явилася традиція обмінюватися вітальними листівками на Новий рік.
25. Традиція залишати подарунки під новорічною ялинкою з’явилася ще в 18 столітті і збереглася донині.