Перша допомога при обмороженні

Зима — час свят і прогулянок. Але зимові прогулянки, крім приємних емоцій, здатні принести і проблеми. Так, тривале перебування на морозі може стати причиною обмороження.
Обмороження – це пошкодження тканин тіла, викликане впливом низьких температур. Найчастіше від обмороження страждають вуха, ніс, щоки пальці рук і ніг.
Чому відбувається обмороження?
При тривалому впливі низьких температур в організмі скорочується подача крові до судин, що знаходяться близько до поверхні тіла. Таким чином, тепло збережуться близько життєво важливих внутрішніх органів. Але при цьому тканини, розташовані біля поверхні, можуть сильно переохолоджуватися. При важких формах обмороження в тканинах починають утворюватися кристали льоду, тканини твердіють, людина перестає відчувати обморожені ділянки. У результаті можливе відмирання ділянок тіла і навіть смертельний результат.
Зазвичай обмороження відбувається при температурі повітря нижче-10 С. Але це може статися навіть, якщо за вікном невеликий плюс. Сильний вітер і висока вологість можуть сприяти обмороженню.
ОЗНАКИ ОБМОРОЖЕННЯ
– запаморочення,
– сонливість, байдужість до всього,
– втрата чутливості.
СТУПЕНІ ОБМОРОЖЕННЯ
Перший ступінь обмороження
На цій стадії обмороження шкіра на пошкодженій ділянці блідне, а після потрапляння в тепло, навпаки, червоніє. Втрачається чутливість, людина відчуває оніміння в постраждалій ділянці тіла. Можливі свербіж, печіння, біль. Через 5-7 днів обморожені ділянки повністю відновлюються.
Другий ступінь обмороження
У разі обмороження другого ступеня ті ж симптоми, що і в першому випадку можуть виявлятися сильніше. Крім того, через кілька днів на пошкодженій ділянці з’являються пухирі, наповнені прозорою рідиною. При цій стадії обмороження на одужання може знадобитися кілька тижнів.
Третій ступінь обмороження
Настає при тривалому впливі холодом. Бульбашки, що утворюються в цьому випадку, наповнені червонуватою рідиною. Пошкоджена шкіра повністю відмирає, і на місці бульбашок утворюються рубці. Загоєння відбувається протягом місяця.
Четвертий ступінь обмороження
Це найнебезпечніша стадія. Характерною особливістю є синюшний колір потерпілої ділянки і сильний її набряк при попаданні тіла в тепло. Ця стадія часто поєднується з 2 і 3 стадіями. При четвертій стадії обмороження вплив холоду найбільш агресивний і призводить до змертвіння тканин, причому постраждати можуть не тільки м’язи і шкіра, але і сухожилля і кістки.
ПРАВИЛА ПЕРШОЇ ДОПОМОГИ
Якщо ви відчули такі симптоми обмороження, краще розтерти шкіру.
Проте це треба робити дуже обережно та без поспіху. Лікарі не рекомендують розтирати шкіру снігом, маслом чи жиром.
Перенести потерпілого в тепло. Перше, що потрібно зробити — прибрати негативно впливаючий фактор, тобто холод.
Зняти промерзлі речі: куртку, штани, взуття, шкарпетки, рукавички.
Виключити різке прогрівання. При першій стадії обмороження для відновлення кровообігу можна розтерти замерзлі частини тіла. Але при всіх інших стадіях це може завдати шкоди, так як холод привів до значних пошкоджень тканин. Тому краще дати тілу поступово прогрітися і відновити кровообіг в постраждалих ділянках.
Накласти пов’язки і зафіксувати їх. Щоб не пошкодити постраждалі ділянки тіла, їх покривають пов’язками і фіксують. При накладенні пов’язки зазвичай використовують вату і марлю, які зверху покривають теплоізоляційною тканиною: клейонкою, прогумованою тканиною.
Напоїти теплим чаєм – це допоможе підвищити загальну температуру тіла, і буде сприяти нормалізації кровообігу.
Не можна грітися в гарячій ванні та вживати під час переохолодження спиртні напої.
Викликати лікаря. Це обов’язковий пункт при наданні допомоги людині, потерпілій від обмороження.
Обмороження — серйозна загроза здоров’ю. Щоб уникнути обморожень, потрібно правильно підготуватися до виходу на мороз.
Одягайтеся по погоді. При мінусових температурах потрібно одягатися «як капуста». Чим більше шарів одягу на вас буде одягнене, тим тепліше вам буде, адже між тканиною будуть утворюватися повітряні прошарки.
Взуття на розмір більше. Зимове взуття краще купувати на розмір більше. Це дасть можливість одягнути додаткові шкарпетки і залишити при цьому навколо ноги повітряний прошарок.
Не одягайте металеві прикраси. У мороз метал швидко «холодить» тіло.
Не пийте алкогольні напої. Їх розпивання не тільки призведе до зайвої втрати тепла, але й погіршить концентрацію уваги. І тоді ви можете не помітити перші ознаки обмороження.
Не паліть на вулиці. Куріння погіршує кровопостачання кінцівок.
Добре харчуйтеся. Взимку організму потрібно більше енергії. Щоб її забезпечити, потрібно правильно харчуватися і вживати досить калорійну їжу.
Не перебувайте на морозі занадто довго.
Подбайте заздалегідь про те, щоб зимові прогулянки були для вас комфортними і не стали причиною обмороження!