10 продуктів, які викличуть у вас печію

На жаль, за задоволення від їжі нерідко доводиться платити печією та іншими травними неприємностями.
У здорової людини печія не виникає. Поява печії може говорити про неблагополуччя в травній системі й бути одним із симптомів різних захворювань: хронічних і гострих гастритів, підвищеної кислотності шлункового соку, гастроезофагальним рефлюксом (закид вмісту шлунка в стравохід).
Проте і без цих захворювань печія може виникнути, якщо буде порушена робота нижнього травного сфінктера. Це клапан, який служить своєрідною «заслінкою» між шлунком і стравоходом. У нормі він повністю закривається і не дозволяє вмісту шлунка надходити назад у стравохід. Але деякі продукти чинять на нього тиск – причому в буквальному значенні цього слова, — і тоді він перестає працювати як треба. А ви скаржитеся на відчуття печіння й гіркоти в стравоході.
ПИВО
Воно містить хміль, який провокує виділення шлункового соку, а також вуглекислий газ, який послабляє сфінктер. Під тиском «звеселяючих» пухирців він відкривається й закидає шлунковий сік у стравохід. До речі, таку ж дію на сфінктер виявляють і шампанське, і солодкі вина, і навіть звичайне газування.
КВАС
Цей напій вважається невід’ємним атрибутом літнього дня. Як і холодник (окрошка), яким так приємно пообідати в пекучий полудень. Але, на жаль, вони можуть викликати неприємні відчуття. Оскільки квас виходить у результаті процесів бродіння, він неминуче провокує метеоризм. Гази давлять на сфінктер, який пропускає шматочки їжі й соляну кислоту зі шлунка. Звідси – і відрижка, і печія.
АПЕЛЬСИНОВИЙ ФРЕШ
Багато хто думає, що саме з нього має починатися прекрасний відпускний ранок в інтер’єрах курортного готелю. Насправді, апельсин, як і інші цитрусові, містить безліч органічних кислот, які стимулюють вироблення шлункового соку. Тому його не п’ють, по-перше, натще, а тільки після прийому їжі. А по-друге, не п’ють занадто багато, оскільки постійне подразнення стінок шлунка соляною кислотою, чим і є травний сік, неминуче приведе до неприємних відчуттів.
СУНИЦЯ, АҐРУС І ЧЕРВОНА СМОРОДИНА
Як не дивно, вони містять у великих кількостях ті ж органічні кислоти, що й цитрусові, та інші ягоди, що вважаються кислими, – журавлина, брусниця. І точно так само стимулюють підвищене вироблення шлункового соку. Втім, таким же ефектом володіють усі недоспілі плоди.
ГРИБИ
Це дуже важка їжа для переварювання. Не випадково гриби не рекомендують давати дітям і людям із запальними захворюваннями травної системи. Вони також провокують застій шлункового соку й викид його в стравохід.
ПОМІДОРИ
У цих овочів подразнюючим фактором є шкірка – для ніжної слизової шлунка вона занадто груба й механічно ушкоджує його стінки. З тієї ж причини печію можуть викликати й баклажани. До того ж їх звичайно готують зі спеціями, які підсилюють вироблення шлункового соку і лише погіршують ситуацію. Якщо ви знаєте за собою схильність до печії, краще очищати овочі від шкірки.
КАПУСТА
Салат зі свіжої білокачанної капусти вважається стравою легкою і низькокалорійною. Але цей овоч містить величезну кількість грубої нерозчинної клітковини, за рахунок чого капуста стає найсильнішим стимулятором шлункової секреції. І крім того, підвищує кислотність шлункового соку. Щоб уникнути появи печії, не варто їсти салат на голодний шлунок і зловживати із порціями.
ЗЕЛЕНА ЦИБУЛЯ
Прямо із грядки, свіжа, з гострим запахом, тому що в ній безліч ефірних і сірковмісних речовин. Вони радують наш нюх і смакові рецептори, але подразнюють стінки шлунка і стравоходу.
ШАШЛИКИ
Червоне м’ясо — взагалі важкий продукт для переварювання, а якщо з нього приготували шашлик або барбекю, то зовсім біда. Через велику кількість білків, жиру й сполучної тканини організму потрібно більше ферментів і жовчі, у підсумку ця їжа занадто довго тяжким вантажем лежить у шлунку, розтягуючи його стінки. Шлунок починає посилено виробляти сік, який через розтягнуті стінки потрапляє в стравохід і викликає печію.
МОРОЗИВО
Усупереч стереотипам, молоко не рятує від печії і не знижує кислотність. Воно лише на час притупляє неприємні відчуття, а потім печія повертається. Справа в тому, що молоко – найсильніший стимулятор шлункової секреції. Оскільки морозиво містить не тільки молоко, але й різні жири – усе це занадто навантажує травну систему за рахунок переварювання, тому теж може провокувати печію.
ЧИ МОЖНА УНИКНУТИ ПЕЧІЇ?
Зрозуміло, якщо дотримуватись нескладних правил.
• Не об’їдайтеся! У переповненому шлунку будь-яка їжа буде надзвичайно повільно переварюватися.
• Не їжте на ходу. При русі в шлунок потрапляє повітря, яке викликає й відрижку, і печію. До речі, якщо занадто багато базікати за їжею, теж можна заковтнути чимало повітря — з тими ж наслідками.
• Не лягайте відразу після їжі. Поїли – пройдіться. Так і калорії хоч трохи витратите. І головне – при вертикальному положенні шлунковий сік не буде затікати зі шлунка в стравохід.