Як впоратись із напругою?

Сьогоднішні події в Україні не залишають байдужими нікого. Більше того, щоденна напруга та переживання загострюють і без того існуючі проблеми. Як же втриматися у цій ситуації так, щоб не втратити залишки надії і радість життя. Спробуємо розглянути кілька вправ, які допоможуть справитись із негативними емоціями.
Вважається, що практично кожна людина має можливість опанувати методи саморегуляції. Основною метою є навчитися свідомо створювати в собі оптимальну «внутрішню атмосферу». Ось кілька найпоширеніших прийомів.
Цілеспрямоване уявлення ситуацій. Умінню настроїтися або зняти нервову напругу допомагає використання уяви. У кожної людини в пам’яті є ситуації, в яких вона відчувала спокій, умиротворення, розслаблення. В одних це пляж, приємне відчуття відпочинку на теплому піску після купання, в інших – гори, чисте свіже повітря, блакитне небо, снігові вершини. З таких ситуацій необхідно вибрати найзначимішу, дійсно здатну викликати емоційні переживання.
Способи відволікання. Можуть бути стани, коли до активних методів вдаватися важко. Нерідко це пов’язано з вираженою втомою. У таких випадках зняти вантаж психічної напруги можна, використовуючи метод відключення. Засобом може бути книга, яку перечитуєш багато разів, не втрачаючи до неї інтересу, улюблена музика, фільм і так далі.
Управління диханням. Процес дихання має важливе значення для регуляції психічних процесів. Уміння правильно дихати є необхідною основою для успіху. Навіть елементарні дихальні прийоми можуть дати відчутний позитивний результат, коли необхідно швидко заспокоїтися або, навпаки, підвищити загальний тонус. В першу чергу, важливий ритм дихання. Заспокійливий ритм – такий, що кожен видих удвічі довший, ніж вдих. У ряді випадків можна зробити глибокий вдих і потім затримати дихання на 20-30 сек. Подальший видих і глибокий компенсаторний вдих чинять на нервову систему стабілізуючий вплив.
Дисоціація. Даний спосіб призначений для людей, яким заважає в житті зайва вразливість і емоційність. У цих випадках корисно виробити навик відволікання від емоцій – дисоціації. Цей навик заснований на розділенні усвідомлення людиною фізіологічних змін у власному організмі, викликаних емоціями, від усвідомлення свого внутрішнього, психологічного стану. Для цього необхідно навчиться відрізняти і відокремлювати нав’язувані ззовні емоції від діяльності власного “Я”.
Перехід в нейтральний стан. Цей спосіб “нейтралізації” емоцій досягається переходом в нейтральний стан – спокою, відпочинку, розслаблення, в якому взагалі жодним негативним емоціям немає місця. Спостереження за внутрішніми відчуттями, пов’язаними з емоцією, дозволяє нам відокремиться від неї, спостерігаючи власну емоцію з боку, а потім і прибирати неприємну емоцію, впливаючи на ці відчуття. З відчуттями ж можна впоратися, спираючись на “три кити”:
• спрямована увага;
• м’язове розслаблення;
• заспокійливе дихання.
До вправ, запропонованих вище, можна додати ще кілька порад.
Спілкуйтесь із людьми, які Вас підтримують та розуміють. Обговорюйте теми, які приносять радість та дають надію на краще. Обговорюючи проблеми, не зациклюйтесь на них, а шукайте поряд з ними щось добре, позитивне.
Займіться діяльністю, яка приносить задоволення. Це може бути хобі, спорт, читання. Щоденні заняття такою діяльністю принесуть у Ваше життя більше позитиву.
Звертайте увагу на позитив. Бачите усміхнену людину – подивіться на неї довше, ніж звичайно, запам’ятайте і згадуйте частіше. Беріть приклад з дітей – вони у будь-якій ситуації знаходять привід для радості. І це дозволяє справлятися із значними труднощами.
Кажуть, що наше майбутнє впливає на нас не менше, ніж наше минуле. Тож пробуйте уявляти світле майбутнє у мирній Україні – це обов’язково дасть свій результат.